Czas zejść z ubitego szlaku. Atlas osobliwości w równej mierze zdumiewa, jak i inspiruje do podróży po ponad 700 najdziwniejszych i najciekawszych zakątkach świata.
Znajdziesz tu cuda natury – oszałamiające jaskinie świetlików w Nowej Zelandii oraz baobab w Afryce Południowej, tak wielki, że w jego pniu urządzono bar, w którym może się komfortowo zmieścić piętnaście osób. Są tu też cuda architektury, takie jak indyjskie studnie ze schodami prowadzącymi na dno, które zdają się wyjęte żywcem z grafik M. C. Eschera. Albo szokujące tradycje w rodzaju festiwalu skoków nad niemowlętami w Hiszpanii, podczas którego przebrani za diabły mężczyźni dosłownie przeskakują nad rzędami leżących na ulicy maleńkich dzieci. Nie zabrakło też wielkich organów stalaktytowych w Wirginii, płonącej od czterdziestu pięciu lat dziury w ziemi w Turkmenistanie, zwanej Wrotami Piekła, trumien wiszących na ścianie klifu na Filipinach, ekscentrycznych włoskich atrakcji turystycznych zbudowanych z ludzkich kości, a także "zasilanego" pijawkami wynalazku prognozującego pogodę, który wciąż można oglądać w hrabstwie Devon w Anglii.
Jest to raczej gabinet osobliwości, niż tradycyjny przewodnik. Celebruje to, co niespodziewane, pomijane, dziwaczne i tajemnicze. Na każdej stronie znajdziesz potwierdzenie, że świat jest bardziej egzotyczny, niż sądziłeś. Dzięki ciekawym opisom, setkom zdjęć, niebanalnych wykresów, tabel i map każdego regionu świata Atlas osobliwości to książka, która przeniesie cię w dowolne miejsce lub czas. Uważaj jednak, bo trudno się od niej oderwać.
Niech twoim kompasem będzie ciekawość.
"Ta książka jest tak ciekawa i pasjonująca, jak świat, o którym opowiada. Każda strona opisuje inną nieznaną krainę – straszną, zabawną, magiczną albo wręcz szaloną, ale zawsze taką, która zadziwia". – David Grann, autor książki Zaginione miasto Z. Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji
"Ta książka sprawi, że zechcesz rzucić wszystko i wyjechać do miejsc, o których nie śniłeś ani nawet nie umiałbyś ich sobie wyobrazić. Czytanie jej po raz pierwszy albo wracanie do już znanych fragmentów to czysta przyjemność". – Neil Gaiman, autor książek Sandman i Amerykańscy bogowie