Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Joe Chambers - Dance Kobina

Flaga Polska 3 lutego 2023, piątek
Arysta: Joe Chambers
Wytwórnia: Universal
Blues/Jazz

Perkusista, wibrafonista, kompozytor i legenda Blue Note Joe Chambers powraca 3 lutego z nowym albumem "Dance Kobina". To jego trzeci album dla Blue Note w roli lidera usytułowany gdzieś pomiędzy jazzem, muzyką latynoską, brazylijską, argentyńską i afrykańską. Kontynuacja albumu "Samba de Maracatu" z 2021 roku została wyprodukowana przez pianistę Andrésa Viala i nagrana w Nowym Jorku oraz w Montrealu. Album prezentuje fascynujące oryginalne kompozycje Chambersa, w tym "Gazelle Suite", "Ruth" i "Caravanserai", a także interpretacje utworów Viala, Kurta Weilla, Joe Hendersona i Karla Ratzera.
Tętniący życiem utwór tytułowy, skomponowany przez Viala, jest już dostępny w serwisach cyfrowych. Chambers zasugerował nazwę "Dance Kobina" dla całego albumu ze względu na jego podnoszącą na duchu, taneczną jakość oraz jako ukłon w stronę, kongijskiej perkusistki Elli Miller Maboungou. W Lingala, języku Bantu używanym w Kongo, "kobina" oznacza "tańczyć". Na albumie zagrali: Chambers na perkusji, Maboungou na bębnach Ngoma, Vial na fortepianie, Caoilainn Power na saksofonie altowym, Michael Davidson na wibrafonie i Ira Coleman na basie.
Od połowy do późnych lat 60-tych Chambers grał na perkusji dla wielu wybitnych artystów Blue Note, pojawiając się na najbardziej nowatorskich albumach dekady, w tym m. in. na "Components" i "Happenings"Bobby'ego Hutchersona, "Adam's Apple" Wayne'a Shortera, "Breaking Point" Freddiego Hubbarda, "Mode for Joe"Joe Hendersona, "Contours"Sama Riversa, "Andrew!!!" Andrew Hilla czy "Fancy Free"Donalda Byrda.
Właściciele wytwórni - Alfred Lion i Francis Wolff - oferowali Chambersowi możliwość nagrania własnego albumu dla wytwórni już wiele lat wcześniej, ale był tak podekscytowany nagrywaniem i koncertowaniem z tyloma znakomitościami jazzu, że odrzucił tę propozycję. Chambers ostatecznie wydał w Blue Note debiutancki album "Mirrors" w 1998 roku z udziałem trębacza Eddiego Hendersona, saksofonisty Vincenta Herringa, pianisty Mulgrew Millera i basisty Iry Colemana. Do wytwórni powrócił w 2021 roku z inspirowanym jazzem brazylijskim albumem "Samba de Maracatu".
Lista utworów:
1. This Is New
2. Dance Kobina
3. Ruth
4. Caravanserai
5. City of Saints
6. Gazelle Suite
7. Intermezzo
8. Power To The People
9. Moon Dancer