Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Jim Lovell, Jeffrey Kluger - Apollo 13

Flaga Polska 29 października 2021, piątek
Autor: Jim Lovell, Jeffrey Kluger
Wydawnictwo: Astra
Literatura Faktu

Apollo 13 to pełna relacja z księżycowej misji, która niemal zakończyła się tragedią, napisana z polotem i dramatyzmem godnymi najlepszej powieści. Kilka minut po eksplozji trzej astronauci muszą opuścić główny statek i przenieść się do modułu księżycowego, maleńkiego pojazdu, zbudowanego tak, aby utrzymał przy życiu dwoje astronautów przez dwa dni. W miarę upływu czasu opowieść przenosi nas z orbity, po której krąży uszkodzony statek, do Centrum Kontroli Misji, od inżynierów desperacko próbujących znaleźć sposób naprawy statku do żony i dzieci Lovella. Cały kraj ogląda, jak pojawiają się i rozwiązywane są kolejne kryzysy. Gdy wreszcie statek woduje na Pacyfiku, rozumiemy już, dlaczego heroiczny wysiłek ratowania Lovella i jego załogi przez wielu ludzi uznawany jest za szczytowe osiągnięcie NASA.
Dzisiaj, trzydzieści lat od tej misji, Jim Lovell i współautor książki, Jeffrey Kluger, dodali do Apollo 13 nową przedmowę oraz nigdy niepublikowane zdjęcia. W przedmowie zawarli zjadliwy komentarz dotyczący pojawiającego się i przemijającego romansu Ameryki z eksploracją kosmosu na przestrzeni ostatnich trzech dekad. Historia Apollo 13 jest tak samo inspirująca jak pierwsze z misji kosmicznych i stanowi bezczasowy hołd dla niezłomnego amerykańskiego ducha i indywidualnych postaw astronautów. Na podstawie tej książki Ron Howard nakręcił film Apollo 13.
Jim Lovell podjął pracę w NASA w 1962 roku i uczestniczył w czterech misjach, po których w 1973 roku przeszedł na emeryturę. Po Apollo 8, pierwszej amerykańskiej misji w kierunku Księżyca, wraz z dwoma członkami tej załogi został ogłoszony Człowiekiem Roku przez magazyn "Time".
Jeffrey Kluger jest redaktorem działu w magazynie "Time" i autorem książki Apollo 8.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.