Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Jarosław Śmietana - Sounds & Colours / Polish Jazz. Volume 73

Flaga Polska 18 września 2020, piątek
Arysta: Jarosław Śmietana
Wytwórnia: Warner Music
Blues/Jazz

Reedycja vol. 73 serii Polish Jazz – "Sounds and Colours" Jarosława Śmietany, który był niewątpliwie jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny jazzu ostatnich kilku dekad. Był artystą nadzwyczaj otwartym na odbiorców. Pełen temperamentu, tryskający pomysłami, zarażający energią swoich muzycznych partnerów, zawsze dbał o komunikatywność przekazu i o to, by słuchacze jego koncertów współtworzyli wydarzenie.
Album "Sounds and Colours", nagrany w 1987 roku, niejako podsumowuje doświadczenia Extra Ballu – zespołu, który był swego rodzaju wizytówką młodego pokolenia jazzmanów lat 70-tych. Grupa istniała równo 10 lat, do roku 1984 i pozostawiła po sobie sześć płyt, które dokumentują drogę rozwoju Śmietany zarówno gdy idzie o warsztat gitarowy, jak i kompozytorski. W pomysłach stylistycznych "Sounds and Colours" idzie jednak znacznie dalej, czerpiąc z modnych wówczas, zwłaszcza w USA, nurtów określanych ogólnie jako "easy listening jazz" czy (to już wynalazek współczesności) "smooth jazz".
Kolorystyczne dodatki, realizowane przez Jarosława Śmietanę, Piotra Barona i Antoniego Dębskiego, nadają całości rys szlachetności i powodują, że mimo wielu lat, jakie minęły od daty nagrania, album broni się znakomicie. Do posłuchania dla wszystkich. Dużo ciepła i pozytywnej energii. Prawdziwy jazz! Album ukazał się także w wersji limitowanego, kolorowego winyla na białym krążku z czarnymi rozbryzgami i komentarzem Tomasza Szachowskiego na wewnętrznej kopercie.
Muzycy:
Jacek Pelc • Premier drums, Paiste cymbals, percussions
Antoni Dębski • Fender bass, synthesizer
Piotr Baron • Selmer Mark VII tenor saxophone, soprano, clarinet, keyboards
Jarosław Śmietana • electric guitar (made by W. Długosz), acoustic Fender guitar, keyboards, voices
Lista utworów:
1. Sounds And Colours 6:50
2. Okapi, Pekari, Karibu 5:55
3. Flashing Dance 7:13
4. Every Day Niagara 5:45
5. Turtle Song 6:18
6. Days Of Wine And Roses 3:10
7. Try To Make It Better 5:40