Na tę płytę czekaliśmy... 333 lata "Hidden Violin" Janusza Wawrowskiego, brzmienie którego nie słyszał świat.
Najnowszy album Janusza Wawrowskiego pt. "Hidden violin" to płyta, która tworzy historię. Skrzypce Stradivariusa, na których gra Wawrowski, prawdopodobnie nigdy wcześniej nie były nagrywane. To sprawia, że po raz pierwszy od czasu ich powstania, brzmienie tego drogocennego instrumentu staje się dostępne szerokiej publiczności. Album jest wydany z dbałością o szczegóły – delikatne złocenia oddają barokowego ducha skrzypiec, a aksamitne wykończenie nadaje całości wyjątkowej elegancji. Repertuar dobrany został tak, aby pokazać wszelkie niuanse brzmieniowe i wirtuozowskie możliwości zarówno solisty, jak i jego niezwykłego instrumentu.
W maju 2018 pierwszy w powojennej Polsce Stradivarius trafił w ręce wirtuoza Janusza Wawrowskiego, uznawanego za najwybitniejszego polskiego skrzypka swojej generacji. Drogocenny instrument zakupił mecenas sztuki, który przez długi czas pozostawał anonimowy. Skrzypce powstały w 1685 r. , dokładnie w roku urodzin Jana Sebastiana Bacha. Ich cena szacowana jest obecnie na ok. 20 milionów złotych. Instrument owiany jest tajemnicą. Pozostając przez lata w rękach prywatnych właścicieli, nie trafił nigdy do obiegu koncertowego, tak że aż do dziś jego brzmienie nie było znane szerokiej publiczności.
"Hidden violin" to niezwykły album, w którym Wawrowski prezentuje skrzypce w najlepszym repertuarze arcydzieł polskiej wiolinistyki. W programie słyszymy dzieła Wieniawskiego, Karłowicza, Bacewicz, przepiękne Melodie Różyckiego, porywające fragmenty Harnasiów Szymanowskiego i in.
"Ten Stradivarius to znacznie więcej niż wspaniałe skrzypce" mówi Wawrowski -"to ambasador naszej muzyki na świecie. Jego historia i niesamowite brzmienie budzą zainteresowanie natychmiast, kiedy tylko o nim wspomnę i kiedy tylko się pojawia!" kontynuuje artysta.
Polska przed II wojną światową miała Stradivariusy. Niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy "swojego" Stradivariusa. Co więcej jest to instrument absolutnie wyjątkowy. Wiele szczegółów dotyczących tych skrzypiec owiane jest tajemnicą. Pochodzą z najlepszego okresu pracy Antonio Stradivariusa. Pozostawały przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Wykonywano na nich koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie.
Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne i nie ma na nich nawet jednego pęknięcia. Skrzypce powstały w 1685 r. , w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Autentyczność skrzypiec potwierdzają certyfikaty.
Recorded on 2-3 of August 2018, Polish National Radio Witold Lutosławski Concert Studio, Warsaw. Recording, editing and mastering: Aleksandra Nagórko, Andrzej Sasin (CD Accord)
Janusz Wawrowski – violin
Jose Gallardo – piano
Lista utworów:
Henryk Wieniawski
1. Polonaise de Concert in D major Op. 4
2. Légende Op. 17
3. Kujawiak in A minor
Grażyna Bacewicz
4. Oberek No. 1
5. Polish Caprice
Ignacy Jan Paderewski (arr. S. Barcewicz)
6. Mélodie in G major Op. 16 No. 2
Ludomir Różycki: "Two Melodies Op. 5"
7. Melodie No. 1
8. Melodie No. 2
Mieczysław Karłowicz (arr. J. Wawrowski)
9. Serenade in G Major
Witold Lutosławski
10. Recitativo e Arioso
Karol Szymanowski (arr. P. Kochański)
11. Dance from the Harnasie balletOp. 55