Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet - Polish Jazz: Moja słodka europejska ojczyzna. Volume 80

Flaga Polska 28 września 2018, piątek
Arysta: Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet
Wytwórnia: Warner Music
Blues/Jazz

Instrumentalna interpretacja jednego ze sztandarowych dzieł Krzysztofa Komedy pt. "Moja słodka europejska ojczyzna" dokonana przez Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Sam Komeda uznawał ten zbiór za swoje "najważniejsze i najpiękniejsze muzyczne dzieło".
Kilka motywów dzieła inspirowanego polską poezją kompozytor rozwinął w nagraniach radiowych realizowanych w Polsce. Więcej nie zdążył. Jan Ptaszyn Wróblewski po latach dokończył dzieło przyjaciela, realizując całość w czysto instrumentalnej formie. Mając dostęp do oryginalnych, zachowanych partytur Komedy, bazował jednak głównie na nagraniu "Meine Süsse Europäische Heimat" z 1967 roku.
Artyście towarzyszą doskonali muzycy z polskiej czołówki świata jazzu. Henryk Miśkiewicz - alto saxophone, Robert Majewski - trumpet [CD 1], Łukasz Poprawski - soprano saxophone [CD 2], Wojciech Niedziela - piano, Sławomir Kurkiewicz - bass, Marcin Jahr - drums to wielkie nazwiska same w sobie!
Jak przyznał Jan ptaszyn Wróblewski "Ten projekt wymaga fantazji nie tylko w improwizacjach. Również w partiach ściśle zapisanych i zaprogramowanych konieczne są wyobraźnia i osobiste interwencje każdego z grających. Nie byłoby w nim ducha, gdyby nie walory moich partnerów, tworzących jedną z najsilniejszych ekip z jakimi kiedykolwiek zdarzyło mi się pracować. Potraktujcie ich zatem jako współtwórców niniejszego przedsięwzięcia".
Zazwyczaj albumy dwupłytowe dążą do tego, by zawrzeć na nich jak najwięcej odmiennego materiału – tym razem jest inaczej: każdy z krążków niniejszego wydawnictwa to połówka, która w sposób perfekcyjny pasuje do tej drugiej. Mamy zatem wersję Studio (CD1) dokonaną w łódzkiej Wytwórni Łodzi w 2013 roku oraz wersję Live (CD2), która zaistniała na pierwszej edycji Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim w 2016 roku.
Ptaszyn miał duży problem z wyborem, która z rejestracji tej instrumentalnej wersji "Mojej słodkiej europejskiej ojczyzny" powinna zostać wydana. "Trudno wskazać lepszą, skoro tak mocno się od siebie różnią, a jednocześnie idealnie uzupełniają". To dwa zupełnie odmienne spojrzenia na te same tematy. Posłuchajcie i wybierzcie sami! Autorem słowa wprowadzającego w książeczce albumu jest Michał Wilczyński, a krótkiej analizy muzycznej Bogdan Chmura.
Album ukazuje się w kultowej serii Polish Jazz jako vol. 80. Dostępny także na LP w wersji studyjnej.
Lista utworów:
CD 1: Studio
1. Trębacz jest niewinny
2. Lament nad Europą
3. Miserere
4. Litania
5. Hameln jest wszędzie
6. Modlitwa i pytanie
7. Po katastrofie
8. Niepiosenka o miłości
9. Temat dla jednego, a wariacje dla drugiego świata
10. Czarownica
11. Komeda w Cyrku Ważyka
12. Don Kichot
13. Walc na koniec świata
CD 2: Live
1. Zapowiedź Jana Ptaszyna Wróblewskiego
2. Trębacz jest niewinny
3. Lament nad Europą
4. Miserere
5. Litania
6. Hameln jest wszędzie
7. Modlitwa i pytanie
8. Po katastrofie
9. Niepiosenka o miłości
10. Temat dla jednego, a wariacje dla drugiego świata
11. Czarownica
12. Komeda w Cyrku Ważyka
13. Don Kichot
14. Walc na koniec świata