Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Jacek Bednarek - Indeks

Flaga Polska 19 listopada 2021, piątek
Arysta: Jacek Bednarek
Wytwórnia: e-Muzyka
Filmowa

Jeden z najlepszych filmów kina moralnego niepokoju, któremu nie było dane tego nurtu współtworzyć... Film trafił na półkę, przez co pod koniec lat 70. nikt nie mógł się zachwycić ani doskonałą grą Krzysztofa Zaleskiego, ani sprawnym warsztatem reżysera, ani niecodzienną muzyką Jacka Bednarka, która wreszcie ukazuje się na płycie.
Wcześniej Jacek Bednarek kojarzył się niemal wyłącznie z jazzowym kontrabasem, jakim ozdabiał m. in. twórczość tria Jerzego Miliana czy awangardowe poczynania Formacji Muzyki Współczesnej Andrzeja Kurylewicza. "Indeks" był jego debiutem w roli kompozytora muzyki filmowej. Do obrazu Janusza Kijowskiego przygotował dość ascetyczną ilustrację, opierając całość na niecodziennym współbrzmieniu kontrabasu z... klawesynem, uzupełniając te dwie dominanty perkusją i fortepianem. Wszystkie instrumenty nagrał sam, tworząc nie tylko ciekawą ilustrację do filmu, ale przede wszystkim intrygującą, autonomiczną muzykę o niespotykanej fakturze brzmieniowej, pulsującą nerwami głównego bohatera, ("Czołówka", "Uniwersytet"), a niekiedy uciekającą w marzenia i nostalgię ("Dworzec"). To muzyka wciąż świeża, skłaniająca do myślenia i wciągająca swoją innością.

Nagrania z filmu "Indeks" ukazuje się na płycie po raz pierwszy, zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. W książeczce dołączonej do płyty znalazł się szkic na temat filmu i muzyki oraz fotosy z planu zdjęciowego. Okładkę oparto o oryginalny plakat Andrzeja Pągowskiego. Płyta kontynuuje wspólną serię wydawniczą CeTA i GAD Records, prezentującą najciekawsze nagrania muzyki filmowej z archiwów dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu.
Lista utworów:
1. Czołówka
2. Kapitan
3. Dworzec I
4. Lusterko
5. Węgloblok
6. Uniwersytet
7. Wesele
8. Podwórko dziekana
9. Dworzec II
Bonus track
10. Czołówka