Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Irena Santor - Piosenki cz. 2. Kontredanse i konsonanse

Flaga Polska 26 maja 2017, piątek
Arysta: Irena Santor
Wytwórnia: Warner Music
Pop

Jedna fraza Walca Embarras i wszystko wiadomo. Irena Santor! Głos budzący zachwyt. Lekki i czysty jak kryształ. Ideał muzycznego dźwięku, do którego by się zbliżyć, trzeba niekiedy studiować i to długo.

Drugi album "Piosenek Ireny Santor" to aż 55 piosenek z Walcem Embarras na otwarcie. Selekcja i układ utworów to wybór muzykologa - Jana Popisa. Ekskluzywny album zawiera 4 płyty, 40-stronicową książeczkę, w której znalazła się rozmowa Marii Szabłowskiej z Ireną Santor, a także niezwykle interesujące reminiscencje Wojciecha Młynarskiego z festiwalu piosenki na Majorce. Wszystko bogato ilustrowane zdjęciami oraz tekstem wprowadzającym pióra Jana Popisa.

Cztery płyty to intrygująca wycieczka przez różnorodne nastroje i klimaty – od walców po swingujące big bandy, ludowo-malownicze "Malowanki polskie", klasycyzujące "Kontredanse w stylu Mozarta" oraz światowe przeboje Georga Gershwina, Edith Piaf, Franka Sinatry, czy Joe Dassina.

Po otwierającym całość Walcu Embarras, na CD 1 mamy jeszcze cztery piosenki z muzyką Jerzego Wasowskiego (Z każdym dniem do ciebie dalej, Trzeba mi romansu, Okno na świat, Zza siedmiu ulic), jak również utwory Jerzego Matuszkiewicza (Ze szczęściem na ty, Sam to wiesz) oraz Stefana Rembowskiego (Miło wspomnieć, Tak daleko dziś jesteśmy, Nie udała się miłość) o romansowych marzeniach, o miłości, która albo się spóźnia, albo przechodzi obok. Jej kodą jest wielki przebój lat 60-tych Czarny szal.

CD nr 2 to Kontredanse w stylu Mozarta oraz Malowanki polskie". Wspaniała idea zainspirowana walorami głosowymi Ireny Santor. Nagranie cyklu piosenek Malowanki polskie powstało w Polskim Radiu. Napisali je: Lucjan Kaszycki – muzykę i Jan Zalewski – teksty. Wśród jedenastu Malowanek inspirowanych rodzimymi melodiami i takimż krajobrazem mamy prawdziwe perełki, jak Mazurek, mazureczek.

CD nr 3 Santor Café, czyli przeboje świata. Wojciech Młynarski miał przygotowane tłumaczenia kilkunastu evergreenów i jak powiedział (usłyszymy to na płycie) "dobre tłumaczenie jest jak kobieta. Jak piękna – to niewierna, jak wierna – to nie piękna". Są tu m. in. piosenki Bésa me mucho, przeboje Édith Piaf Soul le ciel de Paris, La vie en rose, gershwinowski The Man I Love czy Tea for Two czyli Herbatka we dwoje zaśpiewana w duecie z samym Wojciechem Młynarskim!

CD nr 4 – to dwanaście piosenek o miłości utrzymanych w stylistyce końca lat siedemdziesiątych. Zestaw jaki Państwu proponujemy został wybrany głównie z dwóch longplayów: SX 1404 z roku 1976 roku i SX 1669 wydanego dwa lata później. Irena Santor interpretuje je doskonale, oddając ich szczególnie dramatyczny ton.

Oto Irena Santor – wielka dama polskiej piosenki w drugiej części antologii z piosenkami o miłości, odrobiną stylizacji na nutę Mozarta, Moniuszki, Chopina oraz światowymi szlagierami w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego. Ten przepiękny album jest idealny na prezent!

Lista utworów:

CD 1: Walc Embarras

1. Embarras
2. Trzeba mi romansu
3. Z każdym dniem do ciebie dalej
4. Okno na świat
5. Zza siedmiu ulic
6. Ze szczęściem na ty
7. Sam to wiesz
8. Nie szukaj daleko
9. Miło wspomnieć
10. To miłość się spóźniła
11. Tak daleko dziś jesteśmy
12. Nie udała się miłość
13. Nie znalazłeś moich drzwi
14. Czarny szal

CD 2: Kontredanse w stylu Mozarta i nie tylko

1. Wiosna
2. Lato
3. Jesień
4. Zima
5. Mazurek, mazureczek
6. Krakowiak z refleksją
7. Tryptyk kazimierski
8. Wiosna
9. Lato
10. Jesień
11. Zima
12. W blasku słońca
13. Pożegnanie z pejzażem
14. Lubię te moje smutki
15. Tu, gdzie kochasz
16. List z Majorki

CD 3: Santor Café

1. C'est si bon – z udziałem Wojciecha Młynarskiego
2. Bésa me mucho
3. Tamta łza na podstawie "Preludium e-moll"
4. Herbatka we dwoje / "Tea for Two" – duet z Wojciechem Młynarskim
5. Nic oprócz miłości / "Que reste-t-il de nos amours?"
6. Pod niebem Paryża / "Soul le ciel de Paris"
7. Życie na różowo /"La vie en rose"
8. Letni szalony wiatr /"The Summer Knows"
9. Na moją głowę lecą krople deszczu /"Raindrops Keep Fallin On My Head"
10. Odmienia wszystko czas /"As Time Goes By"
11. Jeśli ty nie istniałbyś /"Et si tu n'existais pas"
12. Człowiek, którego kocham /"The Man I Love"
13. Dziwny jest ten świat

CD 4: Wołanie o miłość

1. Kto kocha ten wie
2. Mieć osiemnaście lat
3. Wołanie o miłość
4. To nie było przewidziane
5. Wyczerpałam zasób snów
6. Siedzisz obok pytasz grzecznie
7. Kłamiesz
8. Dwa księżyce jedna noc
9. Tarantella na niedzielę
10. To może przyjść
11. Noc bez ciebie
12. Cały świat to Ty