Podczas gdy oczy większości mieszkańców Ziemi zwrócone były w przestrzeń kosmiczną jako główną arenę rywalizacji supermocarstw, realne zmagania toczyły się pod powierzchnią mórz i oceanów.
Kiedy po zakończeniu II wojny stosunki między Zachodem i Wschodem przypominały wzbierającą burzę, głęboko pod powierzchnią Atlantyku i Morza Barentsa na ogromną skalę toczyły się zimnowojenne gry. Szalone pościgi w ciemnościach i groźny ocean za burtą, niebezpieczne wyprawy pod lodem i przemykanie przez kotwicowiska z minimalnym zapasem, z pociskami zdolnymi zgładzić ludzkość na pokładach potężnych machin bojowych, jakimi są nowoczesne okręty podwodne o napędzie jądrowym – ta porywająca opowieść dotyczy podwodnych zmagań z okresu zimnej wojny między ZSRR a NATO. Rzuca czytelników w wir wydarzeń rozgrywających się od kanału La Manche do Arktyki. Uczestnicy tamtych zabójczo niebezpiecznych zabaw w kotka i myszkę wreszcie mogą otwarcie mówić o swojej „cichej służbie”.
Autor nakłonił do podzielenia się swoimi historiami i przeżyciami byłych dowódców okrętów podwodnych Royal Navy oraz członków ich załóg. Z ich wspomnień wyłania się sugestywny obraz życia pod wodą w pływających „żelaznych trumnach”, codziennych obowiązków i wcale niecodziennych misji, dyscypliny i rozrywek, mierzenia się ze świadomością, jak niewiele trzeba, by świat osunął się w nuklearną katastrofę. Dowiadujemy się m. in. , jaką rolę odegrały okręty podwodne podczas kryzysu kubańskiego i wojny o Falklandy, a także na czym w rzeczywistości polegały zderzenia z „górami lodowymi”...
Barwne osobowości bohaterów tych historii, osobisty charakter ich relacji, jak również bogactwo szczegółów technicznych pozwalające śledzić rozwój podwodnej marynarki, czynią tę pracę jeszcze bardziej wyjątkową i interesującą.