Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Harlem - Nieznany świt

Flaga Polska 20 maja 2022, piątek
Arysta: Harlem
Wytwórnia: Dressler
Rock

Zespół Harlem przez dziewięć lat nie pojawiał się na rynku z kolejnym albumem. Kilka było przyczyn tak długiej przerwy, ale 20 maja 2022, w dystrybucji cyfrowej i na półkach sklepowych ukaże się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia płyta grupy Harlem "Nieznany świt".
Kilka utworów z tej płyty już znamy, a przede wszystkim "Jestem tu" i "Crazy Town", które pojawiły się na przełomie kwietnia i maja, jako dyptyk zapowiadający wydawnictwo.
To dwa, spośród dziewięciu nowych utworów grupy Harlem. Przesłanie wszystkich świetnie charakteryzuje tytuł płyty: "Nieznany świt". Nowe otwarcie w historii zespołu i dla każdego z muzyków, brama z przeszłości, przez dziś, do przyszłości.
Z pełnym rozmysłem zarówno na okładkach singli, jak i całej płyty jest to samo zdjęcie – drzewo, symbol siły i przetrwania w oczekiwaniu na nowe życie każdej wiosny. Jak grupa Harlem, która przetrwała lata, zawsze z wiarą w kolejne przebudzenie.
Autorem większości kompozycji i tekstów tej mówiącej do nas różnymi kolorami dźwięków i obrazów płyty jest współtwórca i leader zespołu, gitarzysta Krzysztof Jaworski znany jako "Dżawor". Udział w komponowaniu, a przede wszystkim aranżacji powstałych utworów mają też pozostali muzycy grupy Harlem. Grającego na klawiszach Cezarego Kaźmierczaka łączy z "Dżaworem" wyjątkowe, zbudowane na podobnej wrażliwości muzycznej, porozumienie. Rytmiczna maszyna, którą tworzą grający na basie Stanisław Czeczot i perkusista Dominik Brzuzy-Jędrzejczyk gwarantuje, że w każdej chwili pulsuje wyjątkowa energia całego zespołu. Przejmujący wokal Marka Jakuba Weigela świetnie dopełnia partie instrumentalistów. W nagraniu płyty wzięło dodatkowo udział kilkunastu znakomitych gości, którym zespół jest niezwykle wdzięczny. Wspomnieć należy też koniecznie o pracy Marcina Gajko, który cały materiał zmiksował i zmasterował, nadając jego brzmieniu wyjątkowy charakter.
Dwa nowe teksty wyszły spod pióra właśnie Marka Jakuba Weigela, a dwa kolejne jednego z najlepszych polskich tekściarzy, Marka Dutkiewicza.
Stworzone ostatnio utwory uzupełniają na płycie bonusowo trzy znane wcześniej single, którymi przez dziewięć lat oczekiwania na płytę Harlem komunikował się z fanami: "Niebieski listopad", "Tylko popiół, tylko dym" i "Mazurski wiatr" oraz okazjonalny "Polski blues", który Krzysztof Jaworski skomponował do tekstu Bogdana Loebla na początku tego roku, by godnie wspomnieć i uczcić 15 rocznicę śmierci Tadeusza Nalepy.
Lista utworów:
1. Crazy Town (4:56)
2. Bar (7:44)
3. Jestem tu (3:39)
4. Słuchaj (4:34)
5. Polski blues (4:02)
6. Drugie dno (2:55)
7. Siewierz (Jolka, Jolka popamiętasz) (3:37)
8. Chmury (3:43)
9. Płaszcz (3:51)
Bonusy
10. Niebieski listopad (3:06)
11. Tylko popiół, tylko dym (3:40)
12. Mazurski wiatr (3:35)