Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Hania Rani - Inner Symphonies

Flaga Polska 15 października 2021, piątek
Arysta: Hania Rani
Wytwórnia: Universal
Klasyka

Hania Rani i Dobrawa Czocher to najmłodszy w historii Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą firmą. Zaczęły razem tworzyć muzykę w bardzo młodym wieku, odkrywając łączącą je, instynktowną artystyczną więź. Obie artystki są teraz odnoszącymi sukcesy muzykami, ale ta szczególna więź
pozostaje niezmieniona. "Jest między nami dużo swoistego pokrewieństwa. " – Hania Rani. "Kiedy jesteś rodzeństwem, możesz być szczery. Ufamy sobie Nawzajem. " Dobrawa Czocher

To poczucie wzajemnego zaufania i zrozumienia zainspirowało ich debiutancki album dla DG. Stworzony przez kompozytorkę – pianistkę i wokalistkę Hanię Rani oraz kompozytorkę i wiolonczelistkę Dobrawę Czocher, nagrany w Sali Filharmonii w Szczecinie, Inner Symphonies jest ich pierwszym, pełnym albumem złożonym z autorskich utworów, dziełem które zostanie wydane 15 października 2021 roku.

Pierwszy singiel, Con Moto, ukazał się 16 lipca. Teledysk do tego utworu, który nakręcono w jednym z najstarszych teatrów w Polsce, Starym Teatrze w Krakowie, pojawi się 21 lipca 2021 roku.

Motywem przewodnim Inner Symphonies jest nadzieja. Zwłaszcza podczas blokady spowodowanej pandemią, Hania i Dobrawa wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki.
"Pamiętam, jak Hania wspomniała mi, że Jej babcia mówiła: »Wiosna nadejdzie, to pewne«. Świat wydawał się rozpadać, kiedy zaczynałyśmy pracę nad tym albumem, ale miałyśmy nadzieję na lepszą przyszłość.
Bardzo dobrze było mieć po swojej stronie Deutsche Grammophon i czuć wsparcie tego zespołu. To dało nam swobodę rozwijaniu naszej muzyki. " Dobrawa Czocher

Praca nad Inner Symphonies zaczęła się od rozmów przez internet, a potem, gdy mogły wreszcie spotkać się w Gdańsku, ruszyla spontanicznie. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu.
"Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie. " wspomina Dobrawa.

Ich miłość do świata natury znajduje swoje odzwierciedlenie w albumie, wraz z motywami przyjaźni i nadziei. Kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikalny, introspektywny świat dźwięków, od powolnego, tajemniczego piękna Whale's Song po zawrotny ruch Con Moto, którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia, wyłaniająca się pośród motorycznych przebiegów partii fortepianu i wiolonczeli.

"Con Moto (ruchliwie, żywo), jak sama nazwa wskazuje, była naszą próbą wyobrażenia sobie siły, którą ucieleśnia każda żywa materia. Powtarzające się rytmy partii instrumentalnych, ich pulsacja, energia i dynamika były naszymi narzędziami do stworzenia tego utworu. Szczególnie interesujące było skomponowanie czegoś, co tak bardzo kontrastowało z sytuacją, w jakiej wszyscy byliśmy podczas lockdownu.
Con Moto jest zatem również naszą odą do wolności. "

Hania i Dobrawa podpisały kontrakt z Deutsche Grammophon 26 maja 2021 roku, niedługo po zakończeniu pracy nad albumem Inner Symphonies.

Nagrania utworów do albumu Inner Symphonies odbyły się w gościnnych wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

"U podstaw realizacji nowego, muzycznego projektu Hani i Dobrawy, leży ich talent, potwierdzony dokonaniami artystycznymi, na które nie pozostaliśmy obojętni, tym bardziej, że instytucję Filharmonii łączą przyjacielskie stosunki z obiema Artystkami. W ślad za płytą "Biała flaga", która ujęła nasze serca, do grupy wiolonczel Orkiestry Filharmonii w Szczecinie dołączyła Dobrawa Czocher, dając tym samym impuls i bazę do powstawania nowych, inspirujących projektów. Nasza wyobraźnia nie zna granic, jedynymi ograniczeniami są czas i przestrzeń, których zawsze brakuje. Moment pandemii wyhamował wiele zaplanowanych działań Filharmonii, wykorzystaliśmy ten czas na realizację naszych marzeń. Pokonując wszelkie, często karkołomne trudności spowodowane stanem epidemicznym, udało nam się udostępnić artystkom złotą salę Filharmonii do nagrania tego wyjątkowego muzycznego projektu. " Dorota Serwa / Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

W atmosferze spokoju i całkowitego skupienia, pod czujną opieką, mimo szalejącej dookoła pandemii, Hania i Dobrawa mogły zrealizować swoją artystyczną wizję. Doskonałe warunki akustyczne sali koncertowej, wydobyły wirtuozowski kunszt i muzyczną wrażliwość duetu.

"Czujemy ogromną radość i dumę, że projekt niebawem ujrzy światło dzienne, a Filharmonia mogła mieć w nim swój udział, zwłaszcza, że jako pierwsi mogliśmy doświadczyć efektów nagrań, podczas trzeciej edycji festiwalu MUSIC. DESIGN. FORM 2020, kiedy nastąpiło prapremierowe wykonanie utworów z nadchodzącej płyty. Cieszymy się, że za chwilę wszyscy będą mogli doświadczyć niezwykłej wrażliwości utalentowanych artystek. Poniekąd czujemy się trochę inicjatorami tego zjawiskowego albumu. " Dorota Serwa / Dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Lista utworów:

1. Ouverture
2. Con Moto
3. Whale's Song
4. Scream
5. There Will Be Hope
6. Anima
7. Demons
8. Malasana
9. Dunkel
10. Spring

Vinyl Tracklist

Side A: 15 min
1 Ouverture
2 Con Moto
3 Whale's Song

Side B: 14 min
4 Scream
5 There Will Be Hope
6 Anima

Side C: 14 min
7 Demons
8 Malasana

Side D: 13 min
9 Dunkel
10 Spring