Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Habit i zbroja

Flaga Polska 9 maja 2018, środa
Reżyseria: Paweł Pitera
Scenariusz: Paweł Pitera, Jan Wróbel
DVD Kino

Pragnienie wolności przeciwstawione autorytarnej korporacji – oto dzieje zakonu krzyżackiego i Rzeczypospolitej, które ukształtowały mapę Europy Środkowej. To o nich opowiada film "Habit i zbroja" – fabularyzowany dokument w reżyserii Pawła Pitery. Scheda zakonu krzyżackiego wciąż rozpala wyobraźnię historyków. Dlaczego perfekcyjnie zorganizowany i bardzo bogaty zakon upadł?
Film "Habit i zbroja" przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczypospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne. Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla obejmuje 300 lat, od XIII do XVI wieku. Akcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego z elementami animowanymi rozpoczyna się w XIII w. w Palestynie, gdzie powstał Zakon NMP Domu Niemieckiego. Pokazuje kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzecząpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410 r. ). Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego (1466 r. ) i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tzw. hołdzie pruskim.
Narratorem filmu jest Stacy Keach, aktor szekspirowski, filmowy i telewizyjny, doskonale znany polskiej publiczności (m. in. z filmów "Więzień nienawiści" i "Dziedzictwo Bourne'a", czy serialu "Skazany na śmierć") . W jego opowieść wpleciono sceny obrazujące życie codzienne zakonu, szczegóły stroju rycerskiego i sztuki walki. Film odkrywa tajniki ówczesnej architektury – rozwiązania techniczne stosowane w majestatycznych zamkach, których nowatorstwo zadziwia do tej pory.