Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Greg Lukianoff, Jonathan Haidt - Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę

Greg Lukianoff, Jonathan Haidt - The Coddling Of The American Mind
Flaga Polska 10 stycznia 2023, wtorek
Autor: Greg Lukianoff, Jonathan Haidt
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Literatura Faktu

Celna diagnoza problemów, z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo, a takżepróba znalezienia drogi wyjścia z tego kryzysu.

W ciągu ostatnich kilku lat na uniwersytetach, i nie tylko, coś poszło w złą stronę. Mówcy są
wykrzykiwani. Studenci i profesorowie mówią, że czują się, jakby chodzili po cienkim lodzie i bojąsię wypowiadać szczerze. Wzrasta liczba samobójstw i ludzi cierpiących na lęki i depresję. Jak dotego doszło?

Publicysta i prawnik Greg Lukianoff oraz psycholog społeczny Jonathan Haidt pokazują wswojej głośnej książce, że te problemy mają swoje źródło w trzech nieprawdziwych teoriach, którecoraz mocniej oddziałują na wychowanie i edukację młodych ludzi:
co cię nie zabije, uczyni cię słabszym;
zawsze ufaj swoim uczuciom;
życie to wojna między dobrymi i złymi ludźmi.
Te trzy Wielkie Nieprawdy są sprzeczne zarówno z wynikami współczesnych badańpsychologicznych poświęconych zdrowiu psychicznemu, jak i z wiedzą starożytną, znaną nam zmitów wielu kultur. Przyjęcie tych nieprawd – i wynikającej z nich kultury "bezpieczeństwa" –ingeruje w rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny młodych ludzi. Utrudnia im stanie sięniezależnymi jednostkami, które potrafią samodzielnie zmierzyć się ze światem.

LukianoffiHaidtanalizująwielezjawiskspołecznych, którestałyzaupowszechnieniem
tych nieprawd, rozpatrują je w kontekście szybko rosnącej polaryzacji politycznej i pokazują, wjaki sposób możemy się uwolnić od tych szkodliwych idei.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.