Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Goncalo Almeida - Eventual

Flaga Polska 23 lutego 2024, piątek
Arysta: Goncalo Almeida
Wytwórnia: Sonic Distribution
Alternatywa

„Eventual” to pierwszy album kontrabasisty Gonçalo Almeidy i mistrza ambientu Rutgera Zuydervelta (m.in. Machinefabriek). Nie jest to jednak ich pierwsza współpraca, gdyż wydali wcześniej dwie EP-ki „Doze Ruinas” i „Jangadas” oraz współpracowali z Hydra Ensemble (z wiolonczelistkami Luciją Gregov i Niną Hitz).



Kiedy reżyser Lex Reitsma zlecił Rutgerowi Zuyderveltowi stworzenie ścieżki dźwiękowej do jego filmu dokumentalnego o fotografie Koosie Breukelu, Zuydervelt zaproponował zaangażowanie Gonçalo Almeidy. Reitsma zgodził się i odwiedził Almeidę, aby nagrać wybór improwizacji na kontrabasie. Plan był taki, że Zuydervelt wplecie te nagrania w partyturę, ale ostatecznie nie wykorzystano ich zbyt wiele. Zarówno Almeida, jak i Zuydervelt uważali, że bogactwo nagranego materiału jest zbyt piękne, aby je marnować, a ponieważ i tak mieli plany tworzenia większej ilości muzyki w duecie, logicznym krokiem było nadanie tej sesji nowego celu. Po kilku falstartach (i ponad rok po nagraniu) Zuydervelt skonstruował „Eventual”: długą kompozycję dronową, stworzoną poprzez połączenie wielu edycji nagrań Reitsmy i wykorzystanie wspaniałych harmonii i wydźwięku gry Gonçalo.

Podczas gdy Almeida jest także mistrzem ekstremalnego grania, „Eventual” podkreśla jego bardziej minimalistyczną i cierpliwą stronę w połączeniu ze szczegółowym i wielowarstwowym projektem dźwiękowym Zuydervelta. Wisienką na torcie jest piękny mastering Josa Smoldersa.



Gonçalo Almeida (Lizbona, 1978) to portugalski muzyk i kompozytor mieszkający w Rotterdamie w Holandii. Dzięki silnemu interdyscyplinarnemu, opartemu na współpracy podejściu do swojej twórczości, Gonçalo bierze udział w różnorodnych projektach od nowoczesnego jazzu, freejazzu, jazzcoreu i muzyki wolnej improwizacji, dzieląc scenę z improwizatorami, takimi jak Ab Baars, Balasz Pandi, Chris Speed, Carlos Zíngaro, Ig Henneman, Fred Lonberg-Holm, Jasper Stadhouders, Jorrit Dijkstra, Luis Vicente, Luis Lopes, Martin van Duynhoven, Nina Hitz, Peter Jacquemyn, Rodrigo Amado, Rutger Zuydervelt, Susana Santos Silva, Tobias Klein, Wilbert de Joode.

Jest założycielem/głównym kompozytorem/basistą Hydra Ensemble, Lama Trio, Albatre, The Attic oraz członkiem trio Spinifex, Tetterapadequ, The Selva, Roji, Almeida/Duynhoven/Klein. Gonçalo Almeida często współpracuje także z artystami audiowizualnymi, tancerzami współczesnymi, poetami i twórcami teatralnymi, takimi jak między innymi Arnold Dreyblatt, Julyen Hamilton, Rita Vilhena, Ricardo Jacinto, Pierre Bastien.



Od 2001 roku koncertuje w ramach kilku z tych projektów na arenie międzynarodowej, w Europie, USA, Indiach i Japonii. Oprócz licznych publikacji płyt pochodzących ze swoich różnych projektów w międzynarodowych wytwórniach, Gonçalo Almeida stworzył także własną wytwórnię cyfrową Cylinder Recordings, aby dokumentować i udostępniać materiały pochodzące z jego częstych i eksperymentalnych spotkań z innymi improwizatorami, tworząc połączenia muzyków z różnych projektów.



Rutger Zuydervelt mieszka w Schiedam i aktywnie działa jako muzyk/kompozytor muzyki elektronicznej, a także projektant graficzny. Często działa pod nazwą Machinefabriek i wydał wiele albumów w różnych wytwórniach, współpracował z takimi artystami jak m.in. Peter Broderick, Chantal Acda, Dirk Serries, Vasco Trilla, Michel Banabila, Gareth Davis.

Rutger regularnie wykonuje również prace na zlecenie w zakresie utworów tanecznych, filmów i programów telewizyjnych oraz projektów artystycznych. Współpracował z choreografami takimi jak Iván Pérez, Yin Yue, Alexander Whitley i Roshanak Morrowatian, a także z twórcami filmowymi Makino Takashi, Jessicą Gorter, Margarida Cardoso, Lex Reitsma i nie tylko. Regularnie tworzy muzykę do filmów dokumentalnych dla VPRO, a swoją pierwszą ścieżkę dźwiękową do gier wideo skomponował w 2016 roku, odnoszący sukces albumem Astroneer.



W przypadku występów na żywo konfiguracja Rutgera jest głównie analogowa, z wykorzystaniem oscylatorów, odtwarzaczy kasetowych, mikrofonów kontaktowych i paneli efektów w celu stworzenia improwizowanego środowiska dźwiękowego.



Tracklista:



1. Eventual (32:11)