Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Gabriel Olafs - Solon Islandus

Flaga Polska 15 lipca 2022, piątek
Arysta: Gabriel Olafs
Wytwórnia: Universal
Klasyka

"Solon Islandus" to pierwszy album Gabriela Ólafsa wydany dla Decca Records U. S
To ambitny album koncepcyjny i projekt transmedialny, będący hołdem dla artystycznego ducha narodu islandzkiego. Debiut Ólafsa jest wynikiem osobistych poszukiwań - eksploracją sztuki, kultury i miejsca, które ukształtowało tożsamość artysty. Płyta czerpie inspirację z twórczości jednego z największych islandzkich poetów, Davíða Stefánssona, w melodyjnych utworach na fortepian, zespół i chór z elementami słowa mówionego.
W dzieciństwie, wiersze Stefánssona czytali Ólafsowi jego ojciec i dziadek, a on sam szczególnie pokochał najwcześniejszy zbiór poety, Black Feathers (Svartar Fjaðrir). Zbiór ten został wydany sto lat wcześniej, kiedy poeta był w tym samym wieku, co Ólafs w chwili pracy nad nowym albumem. Podczas nagrań Ólafs czytał wiersze i próbował uchwycić ich istotę w melodii.

Tytuł "Solon Islandus" pochodzi z jedynej powieści Stefánssona, tragicznej historii o islandzkim wędrowcu, Sölvi Helgasonie. Ólafs, który od dawna kocha film, przyjmuje "reżyserskie" podejście do komponowania - tworzy motywy i tematy, które reprezentują postacie i emocje. "Utwory takie jak 'The Drifter' i 'Júlíana' są inspirowane postaciami z powieści" - mówi Ólafs. "To prawie tak, jakby to był film, a to są ich motywy przewodnie".
Mimo że Ólafs jest pod wpływem cichego i delikatnego islandzkiego brzmienia, graniczącego z minimalizmem, to szczególnie pociąga go melodyjność. "Czajkowski, Morricone, John Williams - oni wszyscy potrafią napisać dobrą melodię. Nic nie może się z nimi równać". Ólafs zawsze zaczyna od melodii, zapisując pomysły za pomocą notatek głosowych w telefonie. "Mam ich może z 200" - zauważa kompozytor. W przypadku Solon Islandus starał się maksymalnie uprościć swoje melodie. "Chciałem dopasować je do wierszy, które trafiają prosto do serca" - wyjaśnia.
Gabríel Ólafs miał zaledwie 14 lat, kiedy napisał utwór, który przyniósł mu pierwszy kontrakt fonograficzny, a pięć lat później wydał swój pierwszy album, Absent Minded, wydany przez niezależną wytwórnię. Od tego czasu jego utwory były odtwarzane w sieci dziesiątki milionów razy a jego muzyka jest, jak pisze PopMatters, "przepełniona pięknem".
Lista utworów:
1. Streymir
2. Júlíana
3. The Memory
4. Solon Islandus
5. Brestur
6. The Lily
7. Kyndir
8. Hind
9. The Drifter
10. The Restless Bird
11. Lullaby
12. Aska
13. The Farewell
14. The Caw