Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Equilibrium String Quartet - Elsner

Flaga Polska 17 maja 2019, piątek
Arysta: Equilibrium String Quartet
Wytwórnia: Universal
Klasyka

Equilibrium String Quartet prezentuje na płycie pierwsze nagranie Trzech kwartetów op. 8 Józefa Elsnera.
"Geniusz i sława wielkiego wychowanka sprawiły, że Józef Elsner znany jest dziś przede wszystkim jako nauczyciel Fryderyka Chopina, podczas gdy jego własna twórczość i dokonania pozostają w cieniu. Kiedy jednak sięgniemy do źródeł i dokumentów z epoki, wyłoni się z nich postać niezwykle ciekawa – artysta o barwnym życiorysie i wielu talentach oraz imponujących zasługach dla kultury polskiej. [... ]
To właśnie Elsner jest autorem pierwszych, zachowanych do dziś, polskich kwartetów smyczkowych. [... ] Okres lwowski (1792–1799) jest kluczowy dla twórczości kameralnej Elsnera. Kompozytor organizuje w stolicy Galicji cykle koncertów, udziela lekcji muzyki i regularnie uczestniczy w wieczorach muzycznych (m. in. wieczory kwartetowe w domu Szymonowiczów). Nie przypadkiem właśnie wtedy powstaje większość utworów kameralnych Elsnera – komponowanych najprawdopodobniej na potrzeby koncertów w zaprzyjaźnionych salonach.
Z okresu lwowskiego pochodzą również – prezentowane na niniejszej płycie – trzy kwartety smyczkowe, wydane w 1806 roku przez wydawnictwo Jean André w Offenbachu nad Menem jako Trois quatuors op. 8. Formalnie i stylistycznie przynależą one do gatunku quatuors concertants, którego wiedeńską odmianę poznał Elsner jeszcze przed przybyciem do Lwowa, muzykując podczas studiów w mieszczańskich salonach Wrocławia, a także bezpośrednio "u źródła" – dzięki pomocy przyjaciela Antoniego Bundesmanna – podczas dwuletniego pobytu w Wiedniu" - Tomasz Pokrzywiński.
Lista utworów:
Józef Elsner (1769-1854) - Trzy kwartety smyczkowe op. 8
I Kwartet C-dur
1. Allegro moderato
2. Tema con variazioni: Andantino
II Kwartet Es-dur
3. Adagio
4. Allegro
5. Andantino
6. Rondo: Allegretto
III Kwartet d-moll
7. Allegro
8. Andantino
9. Rondo: Allegro