Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Emerson String Quartet - Chaconnes & Fantasias

Flaga Polska 9 czerwca 2017, piątek
Arysta: Emerson String Quartet
Wytwórnia: Universal
Klasyka

“Świętujący 40-lecie istnienia, odziani w gustowne garnitury weterani o srebrnych włosach... nadal robią to, co wychodzi im najlepiej: destylują muzykę do jej najczystszej postaci, dając słuchaczom jej absolutną esencję" – The Boston Globe
"Koncerty tego wybitnego kwartetu w stu procentach spełniły nasze oczekiwania: nieskazitelne technicznie, odkrywcze, spójne, pełne charakteru i niezmiennie interesujące". - The New York Times
"Niewielu kwartetom smyczkowym udaje się z taką dokładnością wyodrębniać tożsamość poszczególnych muzyków -- Emerson Quartet robią to idealnie, dzięki czemu fugi w ich wykonaniu są zawsze pełne rozmaitych odcieni i barw" - The Philadelphia Inquirer
Album skupia się na szukaniu podobieństw w muzyce dwóch najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich kompozytorów: Henry'ego Purcella i Benjamina Brittena. W repertuarze znalazły się, między innymi, Kwartety Smyczkowe nr 2 i 3 Brittena oraz Chacony g-moll i Fantazje nr 6, 8, 10 i 11 Purcella.
Eugene Drucker (skrzypce) wypowiada się o albumie w następujący sposób: “trudno uwierzyć, że muzyka na tej płycie obejmuje okres niemal trzech wieków - od zaskakująco cierpkich współbrzmień u Purcella do wyraźnie zaznaczonego głównego głosu u Brittena, którego muzyka ukształtowała się poza głównym nurtem europejskiego modernizmu. Eksperymentalna, a jednocześnie okopana w solidnej wiedzy na temat starszej muzyki, z której czerpie inspirację, dając nowe życie sprawdzonym formom".
Britten wielokrotnie składał hołd swojemu wielkiemu poprzednikowi, zarówno jako wykonawca, jak i aranżer, czy wreszcie kompozytor – na przykład w swoim II Kwartecie Smyczkowym, gdzie przedłużony finał posiada cytat z Chacony g-moll Purcella.
Purcell napisał ową Chaconę na smyczki i jest to de facto bardziej passacaglia niż chaconne. Dzieło to pokazuje geniusz kompozytora, który mimo bardzo restrykcyjnej formy wykazał się niezwykłą inwencją co do melodii. Emerson Quartet wykonują tę Chaconę w wersji Brittena, co zdecydowanie działa na korzyść jej dramaturgii.
Britten wykorzystuje ową Chaconę jako podstawę finału swojego II Kwartetu smyczkowego. Używa tradycyjnej, barokowej rytmiki chaconne, ale, co charakterystyczne, w jego wersji ma ona nie osiem, a dziewięć taktów.
Po czterech dekadach działalności, The Emerson String Quartet mają na swoim koncie niekończącą się listę nagród i osiągnięć. Zespół nagrał ponad 30 płyt, zdobył dziewięć statuetek Grammy® (w tym dwie za Najlepszy Album Klasyczny), trzy Gramophone Awards, the Avery Fisher Prize, tytuł “Zespołu Roku" przyznawany przez Musical America, a także cztery doktoraty honoris causa. Emerson Quartet współpracował też z najznamienitszymi osobistościami świata muzyki klasycznej.
Założony w 1976 roku w Nowym Jorku, Kwartet przyjął nazwę na cześć amerykańskiego poety i filozofa - Ralpha Waldo Emersona. W styczniu 2015 roku, Kwartet otrzymał kolejne wyróżnienie: Richard J. Bogomolny National Service Award – nagrodę uznawaną za najwyższe odznaczenie w świecie Muzyki Kameralnej w USA. Zespół otrzymał ją w uznaniu swych nieprzemijających zasług dla muzyki kameralnej. Oprócz nowego albumu, Deutsche Grammophon wyda także 52-płytowy box z kompletnymi nagraniami The Emerson String Quartet.

Spis utworów:

HENRY PURCELL (1659-1695)

1 Chacony in G Minor Z 730 5:56

2 Fantazia No. 6 in F Major Z 737 3:49

3 Fantazia No. 8 in D Minor Z 739 4:13

BENJAMIN BRITTEN (1913-1976)

String Quartet No. 2 in C Major, Op. 36

4 I. Allegro calmo, senza rigore 8:07

5 II. Vivace 3:51

6 III. Chacony: Sostenuto 16:41

HENRY PURCELL

7 Fantazia No. 10 in E Minor Z 741 3:45

8 Fantazia No. 11 in G Major Z 742 3:09

BENJAMIN BRITTEN

String Quartet No. 3 in G Major, Op. 94

9 I. Duets. With Moderate Movement 5:32

10 II. Ostinato. Very Fast 3:17

11 III. Solo. Very Calm 4:13

12 IV. Burlesque. Fast – con fuoco 2:20

13 V. Recitative and Passacaglia (La Serenissima). Slow 8:49