Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Elif Şafak - Uczeń architekta

Elif Şafak - The Architect's Apprentice
Flaga Polska 11 maja 2016, środa
Autor: Elif Safak
Wydawnictwo: Znak
Powieść

Intryga, pasja i klątwa w sercu XVI-wiecznego Stambułu.

Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.

Elif Shafak stworzyła powieść wielowarstwową, intrygującą i misternie skonstruowaną. Uczeń architekta zachwyca rozmachem, maestrią pióra i wiernym portretem epoki, uwodząc czytelnika i wciągając w świat niczym z "Opowieści z tysiąca i jednej nocy. "

"To do tej pory najlepsza i napisana z największym rozmachem powieść Shafak. "
„New York Times”

"To potężna, pełna emocji powieść. "
„The Guardian”

"Fascynująca. Uczeń architekta w żywiołowy sposób pokazuje imperium osmańskie u szczytu świetności. "
„Sunday Times”

"Piękna opowieść, która niesie czytelniczą rozkosz, nutę melancholii i zapach orientalnych przypraw. Opowieść o ludzkim wysiłku tworzenia i niszczenia, o miłości i nienawiści, lojalności i zdradzie. Egzotyczne zwierzęta i wyraziste postaci, namiętności i intrygi, magia baśni i historyczna prawda składają się na książkę, od której nie można się oderwać. Czysta przyjemność. "
Joanna Bator

"Safak przenosi nas w otoczenie Sinana, jednego z najwybitniejszych architektów w historii świata, w czasy świetności Imperium Osmańskiego. I snuje niezwykłą opowieść o pasji, odwadze i cenie, jaką trzeba zapłacić za swoje marzenia. "
Witold Szablowski