Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Donald Ray Pollock - Diabeł wcielony

Flaga Polska 12 czerwca 2019, środa
Autor: Donald Ray Pollock
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Powieść

Niektórzy ludzie rodzą się po to, by można ich było pochować.

Uznany autor Knockemstiff – obwołany przez Los Angeles Times jako "nadzwyczajny, godny najwyższej uwagi i wybitnie uzdolniony" – serwuje nam mroczną i wciągającą wizję Ameryki, będącej źródłem literackiej ekscytacji największego kalibru. W "Diable wcielonym", Donald Ray Pollock stworzył historię będącą mariażem wynaturzonej intensywności typowej dla "Urodzonych morderców" Olivera Stone'a oraz religijnych i gotyckich inspiracji dziełami Flannery O'Connor z czasów jej najmroczniejszej twórczości.
Z akcją osadzoną na prowincji w południowym Ohio i Zachodniej Wirginii, "Diabeł wcielony" przedstawia galerię zajmujących i dziwacznych postaci, od czasów II wojny światowej do lat sześćdziesiątych XX wieku. Wśród nich jest Willard Russell, dręczony wspomnieniami rzezi na Południowym Pacyfiku weteran wojenny, który nie może uratować swojej pięknej żony, Charlotte, ze szpon powolnej śmierci z powodu raka, bez względu na ilość wylanej krwi na swoim ołtarzu ofiarnym. Mamy tu małżeństwo seryjnych morderców, Carla i Sandy Hendersonów, którzy przemierzają amerykańskie autostrady w poszukiwaniu odpowiednich modeli do zdjęć i wyeliminowania. Są też bojący się pająków kaznodzieja Roy i jego kaleki pomocnik Theodore, mistrz gry na gitarze, uciekający przed wymiarem sprawiedliwości. W samym środku tego zamieszania znajduje się Arvin Eugene Russell, osierocony syn Willarda i Charlotte, który wyrasta na dobrego, lecz gwałtownego człowieka.
Donald Ray Pollock splata wszystkie wątki w trzymającą w napięciu fabułę, po której czytelnicy będą zaskoczeni i głęboko poruszeni. Swą pierwszą powieścią udowodnił, że jest doskonałym narratorem sprawdzającym się w najmroczniejszym i najbardziej bezkompromisowym, amerykańskim gatunku.
"Brutalnie twórcza i niekonwencjonalna... Pollock wie jak przykuć uwagę czytelników i sprawić, aby zabrakło im tchu. "
The New York Times Book Review
"Spełnia obietnicę złożoną w "Knockemstif". Widać porównanie do twórczości Flannery O'Connor i Raymonda Carvera. "
USA Today
"Precyzyjnie utkana opowieść... Chwytająca za gardło historia zbrodni rodem z Appalachów. "
GQ
"Ta książka powinna ugruntować reputację Pollocka jako znaczącego głosu amerykańskiej literatury. "
Los Angeles Times
"Prawdziwa jazda bez trzymanki. "
Christian Science Monitor
"Systematyczne katalogowanie potworności i hipokryzji jątrzących się w mrocznym cieniu amerykańskiego snu. "
The Portland Mercury
"Może cię odrzucać, szokować, a już na pewno przerażać, ale i tak przeczytasz ją do końca. "
The Washington Post
"Rozbrajająco przyjemna proza z przerażającą domieszką czarnego humoru... Umiejętnie korzysta z konwencji gotyckiego horroru z Południa. "
The Wall Street Journal
"Czyta się ją tak, jakby była owocem miłości O'Connor i Faulknera, schwytanym przez Cormaca McCarthy'ego, trzymanym w klatce na tyłach domu i zmuszanym do jedzenia wyłącznie krążków cebulowych, Oxycontinu i ciągłego oglądania filmu Terrence'a Malicka »Badlands«. "
The Oregonian

"Szeroki asortyment groteskowych postaci uwięzionych w pełnej napięcia fabule... Brutalna przyjemność. "
Esquire
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.