Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Desmond Morris - Mowa ciała w sztuce. Pozy i gesty

Flaga Polska 27 kwietnia 2022, środa
Autor: Desmond Morris
Wydawnictwo: Arkady
Sztuka

Ta bogato ilustrowana książka autorstwa zawsze prowokującego Desmonda Morrisa jest pionierską i żywą analizą znaczenia mowy ciała w rozumieniu sztuki.
Za każdym razem, gdy artysta portretuje człowieka, musi podjąć decyzję o postawie postaci. Czy będą stać, siedzieć czy leżeć? Uśmiechać się, krzyczeć czy płakać?
Nigdy wcześniej nie poświęcano mu tak szczególnej uwagi, Postturestwierdzi, że gesty przedstawione w dziele sztuki mogą odzwierciedlać obyczaje danego okresu w historii, zwyczaje określonej kultury lub modę w stylach artystycznych. Badając je z mistrzowską subtelnością, znany artysta i antropolog Desmond Morris odkrywa fascynujące spostrzeżenia na temat zmieniających się postaw społecznych i konwencji na przestrzeni historii, znajdując zaskakujące podobieństwa i znaczące różnice.
Szeroki wybór gestów Morrisa, od uścisku dłoni po klepnięcie rękawicy, jest analizowany i grupowany według szerszych form komunikacji – pozdrowienia, groźby, obelgi i inne. Wszystkie ilustrowane są kolorowymi dziełami, od prehistorycznych masek i greckich posągów po współczesne obrazy i rzeźby. Postures wunikalny sposób łączy wiedzę Morrisa zarówno w dziedzinie sztuki, jak i nauk społecznych, rzucając nowe światło na nawet najbardziej znane obrazy.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.