Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Dawid Grosman - Wchodzi koń do baru

Flaga Polska 13 października 2021, środa
Autor: Dawid Grosman
Wydawnictwo: Znak Literanova
Powieść

Najbardziej szokujący stand-up, na jakim kiedykolwiek byliście.
Pewnego dnia do sędziego Avishaia dzwoni dawno niewidziany kolega z dzieciństwa, by zaprosić go na swój występ. Niczego nie wyjaśnia – nalega jednak, by gość zjawił się tego wieczoru na widowni.
Nieoczekiwanie stand-up dojrzałego komika zamienia się w okrutny pojedynek z przeszłością. O czym i o kim tak naprawdę opowiada występujący i jaką tajemnicę odkryje przed widzami? Czy publiczność będzie w stanie znieść tę historię? Ile prawdy potrafimy przyjąć, gdy okazuje się ona nie do wytrzymania?
W tej nagrodzonej Międzynarodową Nagrodą Bookera powieści humor jest jak pistolet przystawiony do żeber, a przeszłość pochłania teraźniejszość i nie zostawia miejsca na oddech. Wybitna proza, która nie oszczędza nikogo i czyni czytelnika zupełnie bezbronnym.
"To nie jest książka o stand-upie. To książka o sztuce i o jej związku z cierpieniem. (... ) Pewne prawdy jesteśmy w stanie przyjąć jedynie poprzez opowieść – a Grosman, tak jak komik Dowale, jest mistrzem opowiadania prawdy. "
"The Guardian"
"Niewielka książka Grosmana jest niesłychanie pojemna, mieści w sobie opowieść o traumie, o Izraelu, o dziecku, ale i o żałobie, bo spektakl zamienia się w seans przywoływania zmarłych. I jest jeszcze jeden bohater – śmiech – wyzwalający, który jest obroną, choć bywa też sposobem piętnowania. "
Justyna Sobolewska, "Polityka"
'Zwięzłe, szokujące arcydzieło, w którym absurd i humor stają się narzędziami odkrywania najmroczniejszych obszarów ludzkiej egzystencji. "
"The Sunday Times"
"Wybitny przykład pisarskiego rzemiosła, w którym każde zdanie się liczy, każde słowo ma znaczenie. "
Nick Barley, przewodniczący jury Międzynarodowej Nagrody Bookera
"Dawid Grosman jest po prostu największym żyjącym powieściopisarzem. "
"Frankfurter Allgemeine Zeitung"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.