Żaden inny nagrywający artysta nie mógłby konkurować z Danielem Barenboimem, jeśli chodzi o wykonywanie muzyki Beethovena. Ten zestaw trzydziestu pięciu płyt CD zawiera nagrania sprzed ponad 30 lat (1966-1999), których Barenboim dokonał zarówno jako pianista, jak i jako dyrygent. Wydawnictwo, obejmujące tak nagrania studyjne, jak też nagrania koncertowe, obejmuje pozycje z wyjątkowego katalogu Warner Classics, który zawiera dzieła tak przełomowe jak: sonaty fortepianowe (nagrane w 1960 roku), symfonie, pięć koncertów fortepianowych (nagranych w 1980 roku w Berlinie z Barenboim'em, który wówczas dyrygował przy fortepianie), koncerty skrzypcowe, Fidelio i Missa Solemnis.
Na nagraniach Barenboim występuje z takimi artystami jak: Jacqueline du Pre, Itzhak Perlman, Yo-Yo Ma, Pinchas Zukermana, Plácido Domingo i Waltraud Meier, dyryguje także Berliner Philharmoniker, Berliner Staatskapelle i Chicago Symphony Orchestra.
Dla wielu melomanów Beethoven jest największym ze wszystkich kompozytorów: jego muzyka - przełomowa w tak wielu aspektach - przedstawia walkę i triumf ducha ludzkiego oraz dążenie do wolności. Swoją ideę wykonywania Beethovena Barenboim podsumowuje: Według utrwalonego przekazu Beethoven był pełnym odwagi wolnomyślicielem. To właśnie odwagę uważam za bardzo istotną cechę w rozumieniu jego dzieł, nie mówiąc już o ich wykonywaniu . . . Beethoven prosi wykonawcę o to, by być odważnym, by nie bać się iść na skraj przepaści i w ten sposób zmusza go, aby znalazł "linię największego oporu", określenie wymyślone przez wielkiego pianistę, Artura Schnabela.
Barenboim (urodzony w 1942 roku w Buenos Aires) jest jednym z najbardziej znanych muzyków klasycznych na świecie od ponad pięćdziesięciu lat. Kiedy w wieku jedenastu lat, grał dla Wilhelma Furtwänglera, wielki dyrygent (znany, ze swojej interpretacji Beethovena) opisał młodego pianistę jako "zjawisko". Barenboim najpierw osiągnął sławę jako pianista, ale potem zyskał też miano jednego z największych światowych dyrygentów i jednej z najbardziej wpływowych postaci w dziedzinie muzyki klasycznej. Obecnie jest dyrektorem muzycznym Berliner Staatsoper i dożywotnim dyrygentem Berliner Staatskapelle, w przeszłości piastował stanowisko dyrektora muzycznego Chicago Symphony Orchestra i mediolańskiej La Scali.
Barenboim jest też osobą publiczną, której sława wykracza poza świat muzyki. Fortune Magazine mianował go niedawno jednym z pięćdziesięciu największych dyrygentów świata, w szczególności za jego wkład pracy jako założyciela i dyrygenta West-Eastern Divan Orchestra, która skupia młodych izraelskich i arabskich muzyków. Barenboim ponadto mówi: Wspaniała muzyka jest wynikiem skoncentrowanego słuchania - uważnego wsłuchiwania się każdego muzyka w głos kompozytora i siebie nawzajem. Harmonia w relacjach osobistych lub międzynarodowych może istnieć tylko przez wzajemne słuchanie, otwierając się na narrację lub punkt widzenia drugiej osoby. Ludzie, którzy słuchają siebie nawzajem, zarówno muzycznie, jak i we wszystkich innych dziedzinach, mogą osiągnąć o wiele wspanialsze rzeczy. Nie ulega wątpliwości, że Beethoven całym sercem zgodziłby się z tymi odczuciami.
Lista utworów:
CD 1-10: The 32 Piano Sonatas
CD 11: Diabelli Variations
CD 12-15: The 10 Violin Sonatas
Clarinet Trio "Gassenhauer" · Quintet for piano and winds
CD 16-17: The 5 Cello Sonatas, Variations for cello and piano WoO45, WoO46 & Op. 66
CD 18-20: Piano Trios Op. 1 Nos. 1-3, Op. 70 Nos. 1-2 & Op. 97
Variations for piano trio Op. 44 & Op. 121, Allegrettos for piano trio WoO39 & Hess 48
CD 21-23: The 5 Piano Concertos
CD 24: Violin Concerto · Romances Nos. 1 & 2
CD 25: Triple Concerto · Choral Fantasy
CD 26-31: The 9 Symphonies
CD 32-33: Missa Solemnis
CD 34-35: Fidelio · Leonore overtures