Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Coals - Docusoap

Flaga Polska 8 maja 2020, piątek
Arysta: Coals
Wytwórnia: Mystic
Alternatywa

Duet Katarzyny Kowalczyk i Łukasza Rozmysłowskiego powraca z drugą płytą długogrającą. Podobnie jak ich poprzednie dokonania, "Docusoap" zaskakuje różnorodnością i intryguje aranżacyjnymi rozwiązaniami.
Na debiutanckiej EP-ce "Weightless" eksplorowali rejony łagodnego, melancholijnego art-popu. "Tamagotch"i odsłaniało fascynację zespołu różnymi odcieniami elektroniki, a na "Klan" EP, gdzie do współpracy zaprosili Bellę Ćwir, Piernikowskiego i Schaftera, skręcili w stronę abstrakcyjnego hip-hopu i trapu. Formacja zdecydowanie nie stoi w miejscu: żongluje konwencjami, bawi się warstwą wizualną i eksperymentuje ze swoim stylem.
"Docusoap", krążek swoją nazwę wziął z telewizyjnych telenowel dokumentalnych. Staraliśmy się stworzyć takie utwory, w których pojawia się wiele barw i emocji. Postawiliśmy na rozmaite rozwiązania brzmieniowe - tłumaczą artyści. Trap w singlu "Sleepwalker" równoważy tu egzaltowane, manieryczne dove, odniesienia do alternatywnych odnóg R&B sąsiadują z wariacjami na temat popularnego ostatnio nurtu ASMR. Gdzieniegdzie z elektronicznych podkładów przebija się oniryczny dream-pop, który może przypominać dokonania nieśmiertelnej Enyi. Muzycy sięgają także po eksperymenty z processingiem wokalu. Modulacje i przekształcenia głosu nadają całości hipnotyczny, przykuwający uwagę klimat.
"Wszystkie te piosenki to obrazki, które wspólnie układają się w spójną, muzyczną historię. Tytuł każdej z nich powinien trafnie odzwierciedlać jej zawartość" - opowiada duet. "Hockney" to hołd złożony angielskiemu malarzowi i grafikowi, Davidowi Hockneyowi, którego znamy przede wszystkim z ikonicznych basenów. Oberek, mglista opowieść o tradycyjnych tancerzach, został stworzony z jedynym gościem na płycie: brytyjskim producentem Felicita. Dominik Dvorak, bo tak naprawdę nazywa się reprezentant PC Music, zainspirował się polskim folklorem po serii występów z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". "Ufo", "Oblivion" czy "Plasma" ewokują zaś skojarzenia z osobliwym, fantasmagorycznym światem, którego najlepszymi przewodnikami zdają się być Kacha i Łukasz.
Do fizycznej wersji "Docusoap" dołączony zostanie dodatkowy utwór "Plum".
Lista utworów:
1. Pearls
2. Bitter Cold
3. Sleepwalker
4. Loops
5. Ufo
6. Dove
7. Sugar
8. Oblivion
9. Plasma
10. Oberek
11. Hockney
12. Coral Reef
13. Plum (Bonus Track)