Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Clarissa Goenawan - Deszczowe ptaki

Flaga Polska 11 października 2018, czwartek
Autor: Clarissa Goenawan
Wydawnictwo: Prószyński Media
Sensacja i Kryminał

Urzekający debiut literacki Clarissy Goenawan to osadzony w Japonii mroczny kryminał, przesycony realizmem magicznym, nostalgią i deszczem.

Dwudziestoczteroletni Ren Ishida otrzymuje wiadomość o nagłej śmierci Keiko, swojej starszej siostry, która została brutalnie zamordowana w prowincjonalnym miasteczku Akakawa, do którego przeprowadziła się jedenaście lat wcześniej.

Ren opuszcza Tokio, by zorganizować pogrzeb i uporządkować sprawy siostry. Potrzeba uporania się z przeszłością i zgłębienia tajemnic Keiko skłania go do przejęcia jej posady w lokalnej szkole i osiedlenia się w Akakawie na dłużej. Próbuje odkryć, kto mógł pragnąć śmierci kobiety, a jednocześnie odbywa podróż sentymentalną, na nowo przeżywając lata dzieciństwa i biorąc pod lupę własne życie.

Ren rozpaczliwie szuka ukojenia w pustce, jaką zostawiła po sobie Keiko. W snach nawiedza go mała dziewczynka, która próbuje mu coś powiedzieć, a spotkania z osobliwymi mieszkańcami miasteczka - politykiem Kosugi Katou i jego pogrążoną w depresji żoną, z ponętną uczennicą Rio czy Hondą, dawnym współpracownikiem siostry - odmieniają go na zawsze.

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek roku 2018 według portalu Bustle.
Jedna z lektur obowiązkowych roku 2018 według portalu amNY.

W 2015 roku Clarissa Goenawan została laureatką Bath Novel Award, nagrody przyznawanej za "nieopublikowany debiut". Jednocześnie dotarła do finału Dundee International Book Prize. Jej powieść "Deszczowe ptaki" znalazła się również na krótkich listach do SFWP Literary Award (2015) oraz First Novel Prize (2016).

"Klarowna, złowieszcza i wciągająca jednocześnie. Byłam nią zachwycona. "
Kate Hamer, autorka bestsellerowych powieści "The Girl in the Red Coat"

"Piękna powieść kryminalna ze skomplikowaną, magiczną historią o miłości w tle. "
Eka Kurniawan, nagradzana autorka powieści "Piękno to bolesna rana"

"Ten literacki debiut z pewnością przykuje waszą uwagę. "
Portal Bustle

"Sekwencje oniryczne, przypadkowe spotkania oraz niespieszne opisy muzyki i jedzenia przywołują na myśl proste radości wczesnych dzieł Haruki Murakamiego. (... ) Satysfakcjonująca, płynąca prosto z serca opowieść o pożegnaniach. "
amNewYork

"Elegancko łączy pełną napięcia powieść kryminalną z medytacją nad miłością i poczuciem straty. "
"HuffPost"

"Debiut Goenawan to smutny kryminał pełen specyficznego humoru i osobliwej narracyjnej nieprzewidywalności. Błyskotliwy, dobrze skonstruowany debiut. "
"Kirkus Reviews"