"Sonety krymskie" Stanisława Moniuszki są bardzo rzadko prezentowane publiczności – ze względu na trudności wykonawcze nie stały się pozycją koncertową. Dzięki temu wydawnictwu można ich wreszcie wysłuchać w pełnej krasie. Nagranie Chóru Polskiego Radia i {OH} Orkiestry Historycznej jest wzorcową realizacją wydaną po raz pierwszy od ponad 50 lat.
"Sonety krymskie" to kantata, którą Stanisław Moniuszko napisał do słów zaczerpniętych ze słynnego zbioru 18 sonetów Adama Mickiewicza w 1867 roku. Pierwsze wykonanie kompozycji Moniuszki w 1868 roku w Warszawie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Oskar Kolberg recenzował z zachwytem: "Sonety ułożone w muzykę - rzecz rzadka, prawie nie praktykowana".
To właśnie dzieło Chór Polskiego Radia postanowił przypomnieć. Płyta będzie swoistym post scriptum do zeszłorocznej 200. rocznicy urodzin Moniuszki. Do projektu zaproszona została grająca na instrumentach z epoki {oh!} Orkiestra Historyczna, dzięki czemu napisane ponad 150 lat temu "Sonety krymskie" zyskają szczególny, historyczny wydźwięk. Płyta zostanie uzupełniona o wykonanie Uwertury koncertowej "Bajka" Moniuszki.
Album ten stanowić będzie nie tylko ważną pozycję w zbiorach każdego melomana, w tym miłośnika muzyki polskiej, ale cenną pozycję dla kultury polskiej.
"... Najlepszym komentarzem do umuzycznionych przez Moniuszkę Sonetów krymskich niech będzie opis, który znajdziemy w monografii kompozytora z 1914 roku, autorstwa Aleksandra Polińskiego: "Myślą towarzysząc pielgrzymującemu po Krymie Mickiewiczowi, wszystkie jego uczucia, żale, wspomnienia ze stron rodzinnych, zadumy, wrażenia i przejmujące tęsknoty, niemniej wyraziście opisał tajemniczą mową dźwięków, jak poeta żywym słowem poetyckim. To, na co orli duch wieszcza pooglądał ze skały Judahu, o czym dumał na gruzach starej Girajów dziedziny i marzył podczas czarownej nocy wschodniej, muzyk natchniony to widział, odczuwał i przeżywał, czytając jego przecudne sonety"... " (Mateusz Borkowski)
Lista utworów:
Stanisław Moniuszko (1819-1872) Sonety krymskie / Crimean Sonnets
na chór mieszany, tenor solo i orkiestrę symfoniczną do poezji Adama Mickiewicza / for mixed choir, tenor solo and symphony orchestra set to poetry of Adam Mickiewicz
Intrada / Introduction 2:54
1. Cisza morska / Calm at Sea 4:13
2. Żegluga / Sailing 3:19
3. Pieśń młodzieńca / Song of a Young Man 0:56
4. Burza / The Storm 5:59
5. Ruina (Bakczysaraj) / Ruins (Baktschi Serai) 4:47
6. Noc / The Night 3:56
7. Hymn (Czatyrdah) /Hymn (Tschatir Dagh) 3:44
8. Pielgrzym / The Pilgrim 5:51
9. Epilog (Ajudah) / Epilogue (Ayu-Dag) 4:18
Chór Polskiego Radia / Polish Radio Choir
Maria Piotrowska-Bogalecka – przygotowanie chóru / choirmaster
Aleksander Kunach – tenor
{oh!} Orkiestra Historyczna
Dirk Vermuelen – dyrygent / conductor
Nagrano 31. 08. 2019-2. 09. 2019 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach / Recorded between 31 August and 2 September 2019 in the Concert Hall of Karol Szymanowski Academy of Music in Katowice
Reżyseria, realizacja / Sound engineering : Beata Jankowska-Burzyńska, Izabela Wiejaczka
Mastering płyty / Mastering: Beata Jankowska-Burzyńska
Producent nagrania /Producer: Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris / Chór Polskiego Radia w Krakowie