Francois Couperin pochodził z muzycznej i znanej w środowisku artystycznym rodzinie.
Od 1685 roku – a więc od roku urodzin Johanna Sebastiana Bacha – pełnił funkcję organisty w kościele Saint-Gervais w Paryżu, stanowisko, które odziedziczył po swoim ojcu, zarazem jego pierwszym nauczycielu – Charlesie Couperinie i które następnie przejął kuzyn Nicolas Couperin.
W 1693 roku został organistą w miejsce swojego kolejnego nauczyciela – Jacquesa Thomelina – w Chapelle Royale oraz nadwornym muzykiem Ludwika XIV. W 1717 Francois Couperin stał się organistą i kompozytorem dworu z tytułem ordinaire de la musique de la chambre du Roi, był również nauczycielem muzyki w Wersalu, nadwornym klawesynistą i organistą kościoła Saint-Gervais w Paryżu, w którym zmarł w roku 1733.
Couperin to jeden z mistrzów wczesnego baroku, obok Jeana-Baptiste'a Lully'ego i Marca-Antoine'a Charpentiera. Jego dzieła inspirowały m. in. Bacha i Straussa, a napisany przez niego traktat "L'Art de toucher le clavecin" (1716) stanowi kamień milowy dla praktyki gry na instrumentach klawiszowych.
W niniejszym albumie prezentujemy jego dzieła na organy i klawesyn, a więc instrumenty, na których grał całe swoje życie. Wykonują je Bob van Asperen (ur. 1947 r. ) – ekspert od wykonawstwa muzyki z XVII i XVIII wieku, który studiował z Gustavem Leonhardtem – oraz Jan-Willem Jansen (ur. 1952 r. ), który studiował w Amsterdamie z samym Tonem Koopmanem i który założył Ancient Music Department w Konserwatorium w Tuluzie.
Lista utworów:
1. Invitatoire de la Feste-Dieu
2. Fantaisie
3. Fantaisie
4. Fantaisie
5. Fantaisie
6. Fantaisie
7. Pange lingua en basse [à 4]
8. Pange lingua(1656) [à 3]
9. Pange lingua (1656) [à 3]
10. Simphonie
11. Fantaisie [Récit de basse]
12. Fantaisie pour les Violes
13. Fantaisie de Violes
14. Ave maris stella [en basse, à 4]
15. Ave maris stella [à 3]
16. Fantaisie [Récit de basse]
17. Simphonie
18. Ut queant laxis [à 3]
19. Ut queant laxis [à 3]
20. Fantaisie à Paris au mois de décembre
21. Duo
22. Regina cæli
23. Simphonie
24. Fantaisie [Récit de basse]