Relacja człowieka z wilkiem to całe spektrum emocji: od strachu po podziw i przywiązanie. Klasyczna już książka Lopeza na stałe znalazła swoje miejsce w literaturze, stając się jednocześnie punktem zwrotnym w sposobie pisania o dzikich zwierzętach. "O wilkach i ludziach" zgłębia niespokojne związki między wilkami a cywilizacją na przestrzeni wieków oraz rolę wilka w naszym myśleniu o dzikich zwierzętach.
Lopez, sięgając do imponującego archiwum literatury, historii, nauki i mitologii, a także rozległych osobistych doświadczeniach z uwięzionymi i wolnymi wilkami, w sposób unikalny tworzy fascynujący portret wilka zarówno jako zwierzę realne, jak i wyobrażane przez różnych ludzi z różnych kultur. Naukowiec może postrzegać wilka tak, jak go definiują dane badawcze, podczas gdy Inuita widzi w nim rodzinę bardzo podobną do siebie. Dla wielu rdzennych Amerykanów wilk jest także symbolem duchowym, szanowanym zwierzęciem, które może wzmocnić jednostkę i społeczność.
Z nieodpartym wdziękiem i elegancją O wilkach i ludziach przywołuje rzetelne badania naukowe, rozbija zabobony, które umożliwiły nam demonizować wilki, wyjaśnia mity i z szacunkiem opisuje tradycje, pozwalając tym samym zrozumieć, w jaki sposób to niezwykłe zwierzę tak mocno zrosło się z ludzkim życiem.
"Fascynująca... Książka bogata w obserwacje, mitologię i mistycyzm na temat wilków, która dodaje barwną część do wciąż niedokończonej mozaiki, która definiuje wilka. "
"New York Review of Books"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.