Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Augustin Hadelich - Recuerdos

Flaga Polska 9 września 2022, piątek
Arysta: Augustin Hadelich
Wytwórnia: Warner Music
Klasyka

"Recuerdos" czyli "wspomnienia" – ten subtelny, typowo hiszpański motyw przewija się przez cały album. Augustin Hadelich stworzył płytę, która łączy trzy utwory na skrzypce i orkiestrę oraz utwór oryginalnie napisany na gitarę solo "Recuerdos de la Alhambra" Francisco Tarrega w aranżacji na skrzypce solo.
Hadelich, którego wydanie "Sonat i Partit" Bacha przyniosło mu czwartą nominację do nagrody Grammy, wyjaśnia więcej o albumie:
"Sposób w jaki następują po sobie różne utwory muzyczne, ma ogromny wpływ na słuchacza - może opowiedzieć historię; czasami może ujawnić nieoczekiwane, wręcz odświeżające powiązania... Przez lata zastanawiałem się, jak opowiedzieć historię koncertu skrzypcowego Brittena, utworu o głębokim emocjach napisanego jako reakcja na przerażającą hiszpańską wojnę domową z lat 1936-39... Britten miał zaledwie 23 lata w 1938 roku, kiedy napisał ten koncert dla hiszpańskiego skrzypka Antonio Brosy. Nawet po latach czuł, że jest to jedno z jego największych dzieł... Chociaż nie jest ono programowe, można je postrzegać jako wyraz udręki Brittena z powodu konfliktu i poszukiwanie nadziei. Jest to chyba najtrudniejszy technicznie ze wszystkich koncertów napisanych przed 1950 rokiem, ale jest też tu czuły i pełen pasji liryzm, typowy dla większości pisarstwa Brittena.
Celowo wybrałem też II koncert Prokofiewa, częściowo napisany w Hiszpanii, bezpośrednio poprzedzający Koncert Brittena. Ekspresjonistyczny styl Prokofiewa był dla Brittena główną inspiracją. Użycie kastanietów w ostatniej części Prokofiewa łączy się z rytmami zarówno Bizeta, jak i Brittena. Prokofiew napisał koncert w 1935 roku podczas tournée z francuskim skrzypkiem Robertem Soutensem.
Album kończy się Recuerdos de la Alhambra - piękna medytacją gitarowa Tárrega [napisana w 1899 roku]. Aby naśladować jego technikę gitarową "tremolo", aranżacja Ruggero Ricci'ego na skrzypce solo wykorzystuje technikę lotnych smyczków – sautille. Słyszany po koncercie Brittena Recuerdos de la Alhambra przypomina przejmującą medytację nad stratą. Aby to zrozumieć, nie trzeba widzieć zamku Alhambra, ani być badaczem hiszpańskiej wojny domowej – wystarczy być człowiekiem i wrażliwym na cierpienie otaczające nas na tym świecie".
Artyście towarzyszą WDR Sinfonieorchester i jej dyrygent Cristian Măcelaru.
Lista utworów:
1-3 – Sergei Prokofiev
Violin Concerto No. 2 in G minor, Op. 63
1. I. Allegro moderato
2. II. Andante assai
3. III. Allegro, ben marcato
4-8 – Pablo de Sarasate
Fantasy, Op. 25
4. Introduction - Allegro moderato
5. I. Moderato
6. II. Lento assai
7. III. Allegro moderato
8. IV. Moderato
9-11 – Benjamin Britten
Violin concerto in D minor, Op. 15
9. I. Moderato con moto – Agitato – Tempo primo
10. II. Vivace – Animando - Largamento
11. III. Passacaglia – Andante lento (un poco meno mosso)
Francisco Tarrega, arr. by Ruggero Ricci
12. Recuerdos de la Alhambra