Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Astrolabe - Astrolabe

Flaga Polska 2 grudnia 2022, piątek
Arysta: Astrolabe
Wytwórnia: My Music
Folk/Ludowa

Zespół Astrolabe to muzyczny rejs u wybrzeży Portugalii, łączący polską, słowiańską wrażliwość z portugalską nostalgią fado. Zespół został założony przez portugalskiego wokalistę Rui Telesa i polską gitarzystkę Krzysię Górniak.
Pochodzący z północnej części Portugalii Rui Teles swoją muzyczną wrażliwość rozwijał mieszkając blisko 15 lat w Lizbonie. Najwięcej inspiracji chłonął w jej najstarszej dzielnicy – Alfamie, która smakuje zielonym winem, pachnie oceanem, a na jej ulicach nostalgiczne fado miesza się z różnobarwnymi dźwiękami państw Luzofonii. Jednakże 6 lat temu szczęśliwy los zaprowadził Rui'a na drugi kraniec Europy, do małej mazurskiej wioski. Tutaj zakochał się, założył rodzinę i otworzył restaurację portugalską. A także tutaj, przy płonącym ognisku, poznał Krzysię Górniak, która jak co roku żeglowała po mazurskich akwenach. Tej letniej nocy wybrzmiały po raz pierwszy ich wspólne dźwięki i zrodził się pomysł, aby połączyć jazzowe, słowiańskie brzmienie gitary Krzysi z portugalską wrażliwością Rui'a. Od tamtej pory koncertowali już kilkakrotnie na mazurskich scenach, aby w końcu nagrać wspólny materiał.
Zaprosili do współpracy Macieja Wieżyńskiego, pasjonata gitary andaluzyjskiej i świetną sekcję rytmiczną Michała Jarosa i Marcina Jahra. Tak powstał zespół Astrolabe, a ich pierwsza płyta, którą gościnnie uświetniła Olga Barej na drugim wokalu, zawiera zarówno autorskie piosenki, jak i portugalskie klasyki, których nostalgia rezonuje również w polskich duszach.
Nazwa zespołu Astrolabe, pochodzi od gr. ἁστρολάβον astrolabon 'chwytający gwiazdy'. Był to pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji, służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, podczas rejsów na morzu. Muzyka Astrolabe jest podróżą w odległe krainy, pełne południowego słońca, miłości, nadziei i radości.
Astrolabe:Rui Teles - vocals (Portugal)
Olga Barej - second & backing vocals (Poland)
Krzysia Górniak - solo guitar (Poland)
Maciej Wieżyński - rhythm guitar (Poland)
Michał Jaros – double bass (Poland)
Marcin Jahr - drums and percussion instruments (Poland)
Jeremiasz Hendzel - recording director, mix and master (Poland)
The recording was made on 9 -11. 05. 2022 at Studio Chrost in Sulejówek in Polan
Lista utworów:
1. Sweet Almonds - music: Krzysia Górniak, lyrics: Rui Teles
2. Indios da Meia Praia - music and lyrics: José Afonso
3. Astrolabio - music and lyrics: Rui Teles
4. Estrela do Mar - music and lyrics: Jorge Palma
5. Lisboa à Noite - music: Carlos Alfredo Dias, llyrics: Fernando dos Santos
6. Nascente do Fado music - Maciej Wieżyński & Krzysia Górniak, lyrics: Rui Teles
7. Porto Sentido - music: Rui Veloso, lyrics: Carlos Tê