Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily - Love in Exile

Flaga Polska 24 marca 2023, piątek
Arysta: Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily
Wytwórnia: Universal
Blues/Jazz

"Love In Exile" urzeka niespiesznie rozwijającymi się kompozycjami. Głębię dźwięku osiągnięto dzięki minimalnemu instrumentarium: Vijay Iyer na instrumentach klawiszowych, Shahzad Ismaily na basie i syntezatorze Mooga oraz Arooj Aftab śpiewająca niezwykłym głosem Urdu. Niesamowite melodie i poruszające wokale, tworzą album oszałamiająco piękny. "Love In Exile" został nagrany na żywo w nowojorskim studiu z minimalną edycją. Każde jego kolejne przesłuchanie pozwala odkrywać nowe aspekty świata dźwięków i nowe odczucia.
Trio współgra ze sobą w sposób przemyślany i pełen wdzięku, a elegancja i emocje towarzyszą tu każdej frazie. Jednak ich muzyka ma również głębszy, duchowy wymiar. Jest niczym nośnik połączony z wyższą mocą.
Tworząc w czasie rzeczywistym, bez żadnych wcześniejszych przygotowań, trzej muzycy kreują wyjątkową przestrzeń zarówno dla siebie, jak i dla publiczności. Wspominając ich pierwszy występ, Aftab mówi: "Vijay i Shahzad byli zamknięci w swojej grze i nie było jasne, czy oni robią to, co ja, czy ja robię to, co oni. Byliśmy jak ryby na głębinie". Światło słoneczne przebija się przez głęboką wodę, która rozmywa indywidualne granice i wzmacnia wspólną energię. Ismaily nazywa to "odprężeniem w toni tego, co jest wokół". "Love In Exile" to siła muzyki, która nas porusza i rozbudza miłość.
O Trio:
Po ich pierwszym wspólnym występie w 2018 roku w Nowym Jorku, muzycy zastanawiali się nad tym co dokładnie wydarzyło się na scenie. "Poczuliśmy to od pierwszej chwili" - wspomina Iyer. "Byliśmy oszołomieni i powiedzieliśmy: Nie wiemy, co się właśnie stało. Ale czujemy, ze powinniśmy zrobić to jeszcze raz". Nie mieli przygotowanego wcześniej materiału. Silna chemia zaskoczyła nawet ich samych. Wspólne skupienie na tworzeniu w czasie rzeczywistym pozwoliło im połączyć bas, fortepian i wokal w zapierający dech w piersiach jednolity dźwięk. To była muzyka chwili. Tu i teraz. Słowa nie mogły jej zdefiniować, ale publiczność mogła ją poczuć. Spontaniczne współtworzenie stało się definiującym podejściem zespołu podczas koncertów, które zagrali przed nagraniem debiutanckiego albumu.
Wokalistka Arooj Aftab, w 2021 roku otrzymała statuetkę GRAMMY w kategorii Best Global Music Performance. Swoimi hipnotyzującymi występami na żywo, zachwyca publiczność na całym świecie.
Vijay Iyer jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych pianistów. Wrażliwość i techniczna biegłość multiinstrumentalisty Shahzada Ismaily'ego uczyniły go legendą wśród muzyków takich jak nieżyjący już Lou Reed.
Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily / Love in Exile (Verve)
Lista utworów:
1. To Remain/To Return (9:19)
2. Haseen Thi (12:09)
3. Shadow Forces (14:11)
4. Sajni (8:15)
5. Eyes of the Endless (14:50)
6. Sharabi (13:42)