Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Anja Rubik - #SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców

Flaga Polska 1 czerwca 2022, środa
Autor: Anja Rubik
Wydawnictwo: WAB
Inne

"Nikt nikogo nie uczy, jak być rodzicem. W rolę mamy, czy taty trzeba wejść niejako z marszu, a potem na własną rękę szukać dróg w świecie pełnym stereotypów, uprzedzeń i sprzecznych informacji. A jednocześnie radzić sobie z codziennością w domu, w którym dzieci zmagają się ze swoją rozwijającą się seksualnością, uczą się swoich granic i budują poczucie własnej wartości. "
Anja Rubik
81% rodziców chciałoby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o seksualności, 45% przyznaje, że nie wie, ile dziecko w danym wieku powinno wiedzieć, 44% dostrzega skrępowanie dziecka i nie umie sobie z nim poradzić.
Książka "#SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców"powstała po to, aby pomóc tym, którzy chcą świadomie wspierać swoje dzieci na kolejnych etapach ich rozwoju i dojrzewania. Publikacja ma pomóc rodzicom przygotować się na wszelkie rozmowy związane z rozwijającą się seksualnością ich dzieci w różnym wieku, przekazać wiedzę o zmianach, które zachodzą zarówno w ciele jak i umyśle dzieci, przełamać tabu i zwalczać szkodliwe stereotypy wokół dorastania, praw człowieka i seksualności. Na zebrane przez Fundację SEXEDPL w całej Polsce pytania odpowiedzą najlepsi w kraju specjalistki_ści w tematyce rozwoju seksualności dzieci na poszczególnych etapach wiekowych. Dodatkowo w podręczniku znajdą się rozdziały dla i o rodzicach dzieci LGBT+ oraz dzieci z niepełnosprawnością ruchową.
Książka jest zapisem rozmów znanych i lubianych rodziców z wybranym specjalistą_ką, w podziale na 5 grup wiekowych obejmujących dzieci od 1 miesiąca do 18 roku życia, wyznaczonych zgodnie z obowiązującymi standardami edukacji seksualnej. Swoimi wątpliwościami podzielili sięJoanna Okuniewska, Kasia Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr, Ola i Michał Żebrowscy, Martyna Wojciechowska, Marcin Prokop oraz Magda i Piotr Jacoń. Wśród ekspertów znaleźli sięBasia Baran– psycholożka i seksuolożka, Alicja Długołęcka– pedagożka, doktor nauk humanistycznych i edukatorka seksualna, Agnieszka Stein– psycholożka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem we wspieraniu dzieci oraz rodziców, Małgorzata Iwanek– psycholożka, seksuolożka oraz edukatorka seksualna, Iza Jąderek– psycholożka, psychoterapeutka oraz seksuolożka kliniczna, a takżeMichał Pozdał– seksuolog i psychoterapeuta.
W projekt zaangażował się również fotografStanisław Boniecki, który wykonał znajdujące się w książce zdjęcia rodzin z całej Polski.
Spektakularny sukces pierwszej książki wydanej przy współpracy Wydawnictwa W. A. B oraz założonej przez Anję Rubik Fundacji SEXEDPL ("#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie" sprzedano ponad 200 tys. egzemplarzy) potwierdził, jak bardzo potrzebna jest w Polsce prawdziwa edukacja seksualna, bez stereotypów i oceniania. Od tamtej pory do Fundacji zgłosiło się wiele osób sygnalizujących potrzebę rozbudowania swojej wiedzy. Wśród nich znalazła się ogromna ilość rodziców zwracających się o pomoc, zadając konkretne pytania, prosząc o porady i pomysły, jak podejść do danego tematu związanego z seksualnością, samoakceptacją i emocjami ich dzieci w różnym wieku.
Pytania te zainspirowały powstanie kolejnej książki poświęconej tematowi seksualności, tym razem dedykowanej właśnie rodzicom.
"#SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców"jest projektem non-profit. Wydawnictwo W. A. B. oraz wiele z osób zaangażowanych w projekt zrezygnowało z zysków z książki. Zysk ze sprzedaży zostanie całkowicie przekazany na rzecz działalności Fundacji SEXEDPL.
Dlaczego warto sięgnąć po ten przewodnik? Z książki czytelnicy dowiedzą się:
Jak wychować dzieci, aby akceptowały siebie i znały swoją wartość?
Jak wspierać dziecko w okresie dojrzewania?
Jak bez skrępowania rozmawiać z dziećmi o seksualności?
Jak ochronić dziecko przed zagrożeniami z Internetu?
Jakich zmian - fizycznych i psychicznych, spodziewać się u dziecka na różnych etapach rozwoju?
Jak rozmawiać o emocjach towarzyszących dojrzewaniu?
Dlaczego tak ważna jest umiejętność mówienia "NIE"?
Jak rozmawiać z dziećmi o tożsamości płciowej?
Jak nie powielać krzywdzących stereotypów?
Dlaczego warto rozmawiać z dzieckiem o antykoncepcji?
Czym różni się dorastanie dziś od tego kilkanaście lat temu?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.