Jubilo, wyjątkowa propozycja złożona z muzyki Jana Sebastiana Bacha i jemu współczesnych: Handela Corellego, Torellego i Fascha oznacza powrót Alison Balsom do repertuaru baroku, który po raz pierwszy zaprezentowała w albumie zatytułowanym Sound the Trumpet w 2012 roku.
Wspaniała muzyka i artyzm Alison Balsom - pisał „The Times” na temat Sound the Trumpet, natomiast „BBC Music Magazin” ocenił, że CD zawiera " najbardziej fantazyjną i znakomitą grę na trąbce, jaką kiedykolwiek można było usłyszeć. "
Brytyjska trębaczka, która niedawno od królowej otrzymała w uznaniu jej zasług dla muzyki OBE, czyli Order Imperium Brytyjskiego (Order of the British Empire), dysponuje obszernym, odważnym i śmiałym repertuarem. Pokazała to już w swoim ostatnim albumie wydanym przez Warner Classics, zatytułowanym Légende, na którym znalazła się kolekcja utworów na trąbkę i fortepian z XX i XXI wieku.
Epoka baroku – z uwagi na wyrafinowaną rolę trąbki w ówczesnym repertuarze - zajmuje szczególne miejsce w jej sercu. "Kiedy tylko gram muzykę barokową, to myślę, że mogłabym szczęśliwie robić to przez resztę mojego życia " - mówi Balsom. Uważa, że trąbka naturalna, jakiej używano na początku XVIII wieku, wydobywa "znacznie bardziej surowy dźwięk", niż trąbka współczesna, której pojawienie się na scenie otworzyło sto lat później wiele nowych możliwości. Na Jubilo Balsom odsłania różne wcielenia instrumentu: tam, gdzie utworom towarzyszy orkiestra (The Academy of Ancient Music pod dyrekcją Pavlo Beznosiuka) wybrała naturalną trąbkę, natomiast współczesną trąbkę preferuje w utworach, w których towarzyszą jej organy (przy instrumencie Stephen Cleobury - Director of Music at King's College, Cambridge). Dodatkowo na Jubilo występuje słynny Chór Akademicki - znany na całym świecie z Festival of Nine Lessons and Carrols, który jest emitowany w każdą Wigilię Bożego Narodzenia, a koncert został nagrany w dwóch zabytkowych miejscach: w samym King's College oraz w kościele St Jude-on-the-Hill (północno-zachodni Londyn), zaprojektowanym przez uznanego architekta z czasów Króla Edwarda VII, Sir Edwina Lutyensa.
Zaangażowanie młodych chórzystów King's College ma tu szczególne znaczenie: uczelnia ma bowiem opinię instytucji, która kształci przyszłych zawodowych śpiewaków, a Alison Balsom na co dzień z wielką pasją angażuje się w sprawy edukacji muzycznej. Każdy koncert jest dla niej okazją do tego, aby ludzi zainteresować muzyką: Pragnę osiągnąć dwa cele: przekonać ludzi, że trąbka to piękny instrument. . . i że ludzie, którzy przychodzą tu dla jednego szczególnego dla nich utworu, mogą przy okazji odkryć coś nowego. Myślę, że to wszystko jest częścią moich obowiązków jako muzyka – czuję niezwykłą radość, słuchając muzyki i chcę się tą radością dzielić z innymi. Muzyka stanowi część dziedzictwa ludzkości. . Jeśli w czyimś życiu nie gości muzyka, to tożycie jest pogrążone wyłącznie w kolorze czarnym i białym.
Uroczyste Jubilo, z bogatym spectrum muzyki barokowej, począwszy od muzyki olśniewającej i triumfalnej aż do kojącej i pogodnej, to niewątpliwie album pełen barw, które mogą uświetnić życie zarówno w okresie świątecznym, jak i długo po nim.
Lista utworów:
Johann Friedrich Fasch:
1. I Allegro
2. II Largo
3. III Allegro
Johann Sebastian Bach (1685-1750):
4. In dulci jubilo BWV729
5. Meine Seele erhebt den Herren ("My soul doth magnify the Lord") BWV 648
Giuseppe Torelli:
5. Adagio
6. I Andante
7. II Allegro
8. III Grave
9. IV Allegro
Johann Sebastian Bach (1685-1750):
10. Wer nur den lieben Gott lässt walten ("Who allows God alone to rule him") BWV 647
11. Herz und Mund und Tat und Leben BWV 147: Chorale – Jesu, Joy of Man's Desiring
12. Wo soll ich fliehen hin hin ("Whither shall I flee?") BWV 646
Arcangelo Corelli (1653-1713):
13. I Vivace – Grave. Arcate, sostenuto e come stà
14. II Allegro
15. III Adagio – Allegro
16. IV Vivace
17. V Allegro
18. VI Largo. Pastorale ad libitum
Johann Sebastian Bach (1685-1750):
19. Ach bleib bei uns, Herr Jesu Christ BWV 649
20. Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
21. Kommst du nun, Jesu, vom Himmel herunter auf Erden BWV 650
1-3, 6-9, 13-18 – nagrane w St Jude-on-the-Hill, Londyn, 10, 11, 12 czerwca 2016