Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.
Wersja mobilna [przełącz]

Alibabki, The Bartenders - Tribute To Alibabki

Flaga Polska 14 sierpnia 2020, piątek
Arysta: Alibabki, The Bartenders
Wytwórnia: e-Muzyka
Reggae/Ska

Album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki – żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce. Nowe interpretacje przebojów Alibabek w stylach ska i reggae plus oryginalny, kultowy singiel ska Alibabek z 1965 roku – zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach.
Żeńska grupa Alibabki była jednym z najpopularniejszych polskich wykonawców lat 60. i 70. XX wieku. Scena opolskiego festiwalu gościła je 15 razy. Zdobyły tam Grand Prix (1969), nagrodę dziennikarzy (1968) oraz wielokrotne wyróżnienia jury. Na festiwalu w Sopocie otrzymały nagrodę publiczności. Ich przeboje "Kwiat jednej nocy", "Tango zalotne przeleć mnie" czy "Kapitańskie tango" śpiewała cała Polska. Nagrywały chórki dla całej plejady polskich artystów z Czesławem Niemenem na czele.
Początki projektu "Tribute To Alibabki" sięgają 2015 roku, kiedy z okazji 50. rocznicy wydania singla "od którego wszystko się zaczęło", z szacunku i wdzięczności dla Artystek polscy wykonawcy reggae i ska oraz towarzyszący im zespół The Bartenders stworzyli i wykonali własne interpretacje największych przebojów grupy. Rok później zaprezentowali je ponownie wielotysięcznej publiczności podczas finału "Męskiego Grania" w Żywcu. Alibabki spotkały się z The Bartenders w studiu Radia Łódź, by na nowo zarejestrować swoje jamajskie piosenki sprzed pół wieku. Pochodzący z tej sesji utwór "Już nie Twist" ukazał się na pocztówce dźwiękowej i jako teledysk.
Zwieńczeniem 5-letnich działań jest album "Tribute to Alibabki". Prace nad nim ruszyły w kwietniu 2018, gdy The Bartenders zarejestrowali 14 utworów Alibabek w nowych aranżacjach, Zaśpiewali je czołowi polscy wokaliści kojarzeni ze "sceną jamajską", m. in. Gutek (Indios Bravos), Dawid Porta (Jafia, Rastasize), I-Grades (Mesajah), Junior Stress, Paprodziad (Łąki Łan, November Project), Damian SyjonFam, Andrzej Krzywy (Daab, De Mono), Piotr Strojnowski (Daab, Strojnowy), K. A. S. A. , Brodi (Habakuk) i wielu innych.
Wydawnictwo zawiera też historyczny singiel Alibabek "W rytmach Jamajca Ska" zarówno we współczesnej wersji z 2016 roku, jak i w zremasterowanych oryginałach sprzed 55 lat. Po raz pierwszy pojawiają się inne wersje dwóch piosenek ska nagranych w tym samym roku w studio Polskiego Radia.
Album został zmiksowany i zmasterowany w renomowanym Studio As One (m. in. Kapela ze Wsi Warszawa). Do albumu dołączona jest bogato ilustrowana książeczka.
Niezwykła podróż w czasie, odkrywanie nieznanej karty polskiej muzyki i polsko-jamajskich relacji.
Lista utworów:
CD 1
1. Gutek - Wielka podróż Bolka i Lolka
2. Kuba Kaczmarek - Kwiat jednej nocy
3. I-Grades - Samotna rękawiczka
4. Dawid Porta - Tango zalotne przeleć mnie
5. Junior Stress - Już nie twist
6. K. A. S. A. - Przejdź na słoneczną stronę
7. Wojciech Brodi Turbiarz - Czarny kot
8. Andrzej Krzywy - Dykcja dla wszystkich
9. Nadia Naaman - Łagodny pan feeling
10. Damian SyjonFam - Szary kolor twoich oczu
11. Dymoll i Mucha - Grajmy sobie w zielone
12. Paprodziad - Echo Ska
13. Earl Jacob - Nie żądam wiele
14. Lady Dee - Zbierać kolory
15. Kuba Kaczmarek - Muzykalny zegar
16. Piotr Strojnowski - Zagrajmy w kości jeszcze raz

CD 2
1. Alibabki - Dykcja dla wszystkich (1965 remaster)
2. Alibabki - Już nie twist (1965 remaster)
3. Alibabki - Wash-Wash-Ska (1965 remaster)
4. Alibabki - Echo Ska (1965 remaster)
5. Alibabki - Dykcja dla wszystkich (2016)
6. Alibabki - Już nie twist (2016)
7. Alibabki - Wash-Wash-Ska (2016)
8. Alibabki - Echo Ska (2016)
9. Alibabki – Wash-Wash-Ska (wersja 1966)
10. Alibabki - Dykcja dla wszystkich (wersja 1966)