Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Aleksander Kaczorowski - Praski elementarz

Flaga Polska 24 lutego 2021, środa
Autor: Aleksander Kaczorowski
Wydawnictwo: Czarne
Literatura Faktu

Ten elementarz ma już dwadzieścia lat, a wciąż jest najlepszym przewodnikiem po Pradze, czeskiej historii, literaturze i wyobraźni. Nowe, poprawione i rozszerzone wydanie zbioru esejów Aleksandra Kaczorowskiego to barwna opowieść o najważniejszych postaciach literackiego świata XX-wiecznej Pragi – od Franza Kafki przez Jaroslava Haška, Karela Čapka, Jiříego Weila po Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckiego, Milana Kunderę, Otę Pavla i Václava Havla. To także osobista historia pasji znakomitego bohemisty – początków jego fascynacji Czechami, odkrywania mało wówczas znanych pisarzy, pierwszych spacerów po Libni i Žižkovie. Od "Praskiego elementarza" zaczęła się w Czarnym na dobre "środkowoeuropejska passa". Z okazji dwudziestopięciolecia wydawnictwa nie tylko wznawiamy "Praskiego elementarza"​​​​​​​, ale wpisujemy go na listę lektur obowiązkowych każdego miłośnika Europy Środkowej.
"To nie był mój elementarz, to był mój uniwersytet. "
Mariusz Szczygieł
"To zapis stanów duszy człowieka, który zachorował na Pragę, i przekonujące wyjaśnienie, że choroba ta nie jest szaleństwem, lecz jak najbardziej zrozumiałą fascynacją, której w mniejszym lub większym stopniu ulega każdy czytelnik Hrabala. Nie wszyscy, rzecz jasna, są tak zdeterminowani, by od razu jechać do Pragi... W zastępstwie powinni więc wybrać się w podróż wirtualną, w której Kaczorowski jest doskonałym przewodnikiem. "
Edwin Bendyk
"Praski elementarz" urzekł mnie od pierwszych stron [... ]. Ta książka to sama esencja "czeskości". "
Aleksander Fiut
"To książka nie tylko napisana żywo, zajmująco i z doskonałym wyczuciem pointy, ale wręcz fascynująca. [... ] Kultura czeska trafiła do kogoś, kto nie tylko z niej czerpał, ale i potrafił się jej odwdzięczyć. "
Leszek Engelking
"W tle tych wszystkich życiorysów jest i sam Alik – spóźniony trochę, w barze nad kuflem piwa... Ta sytuacja nadaje jego esejom ton łagodności i przyzwolenia w ocenie połamanych losów. "
Krzysztof Czyżewski
"Ta książka doskonale tłumaczy, dlaczego w ostatnim czasie język polski stał się jednym z najczęściej słyszanych na ulicach czeskich miast. "
"Lidové noviny"
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.