Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Alasdair Gray - Biedne istoty

Flaga Polska 8 listopada 2023, środa
Autor: Alasdair Gray
Wydawnictwo: Poradnia K.
Powieść

Żywy trup? Potwór? A może empatyczna i wrażliwa istota poszukująca akceptacji i miłości…



Glasgow, koniec XIX wieku. Ekscentryczny i równie odrażający doktor Godwin Baxter pokonuje nauką śmierć, przywracając do życia ciało młodej samobójczyni, która utonęła w rzece. Jako że przy okazji wszczepia jej mózg małego dziecka, będzie musiał nauczyć ją życia od początku.



Piękna, żywiołowa i błyskotliwa Bella uczy się mówić w błyskawicznym tempie poszerzając swoje słownictwo. Jej postępy przerastają oczekiwania twórcy.  Jest pozbawiona uprzedzeń, łakoma życia i wiedzy, a także nienasycona seksualnie. Nie daje się podporządkować ani mężczyznom, ani innym ograniczeniom swoich czasów.



Opowieść o Belli, o jej Bozi, jej kochankach, mężach i jej niespożytej namiętności to historia żywej i prawdziwej miłości oraz niezwykłej przemiany, a także hołd dla naukowej brawury. Przenosi czytelnika z sali operacyjnej późno wiktoriańskiego Glasgow do arystokratycznych kasyn, slumsów Aleksandrii i paryskiego burdelu, aż po ołtarz w szkockim kościele. To jednak wcale nie zapowiada zakończenia… Bo życie bez wolności wyboru nie jest warte życia.



Powieść jest postmodernistyczną rewizją Frankensteina, w której klasycznego potwora zastąpiła Bella Baxter – piękna młoda erotomanka przywrócona do życia z mózgiem niemowlęcia. Parodiując klasyczną powieść wiktoriańską, Gray stworzył dowcipną alegorię polityczną, w której ważną rolę odgrywa wątek pojedynku między żądzami mężczyzn a niezależnością kobiet, wciąż nad wyraz aktualny.



Wkrótce na ekranach kin film z udziałem Emmy Stone, Williama Dafoe  i Marka Ruffalo w reżyserii Giorgiosa Lanthimosa, twórcy "Faworyty".



„Niezwykle błyskotliwa, zabawna, świntusząca i mądra książka”



London Review Of Books



„Ta osobliwa książka jest czymś więcej niż tylko czymś do przeczytania”



Spectator



„Wizjonerska, kwiecista i szokująca”



The Independent



„Dowcipna i przepysznie napisana”



New York Times



„To dzieło natchnionego szaleństwa jest ostrą krytyką klasowego snobizmu, imperializmu brytyjskiego, pruderii i osądów powszechnej opinii”. 



Publishers Weekly



„Być może fanatyk, zapewne geniusz, a na pewno oryginalny i niezależny autor”.



Los Angeles Times



„Niezmiernie zabawny, uwspółcześniony romans wiktoriański”



The Boston Globe



Powyższy opis pochodzi od wydawcy.