Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Aida Garifullina - Aida Garifullina

Flaga Polska 10 lutego 2017, piątek
Arysta: Aida Garifullina
Klasyka

"Jedna z najbardziej fascynujących diw operowych. Wróżę jej wspaniałą przyszłość" – Plácido Domingo

Jedna z najznakomitszych młodych gwiazd opery, rosyjska sopranistka Aida Garifullina, wydaje od dawna oczekiwany, debiutancki album nakładem firmy Decca Classics. Krążek jest ukoronowaniem niezwykle udanego roku, w którym artystka zabłysła na scenie Wiedeńskiej Opery Narodowej, śpiewała dla milionów słuchaczy podczas paryskiego koncertu z okazji Dnia Bastylii, odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych u boku Andrei Boccellego, a nawet pojawiła się na dużym ekranie, w filmie o życiu Florence Foster Jenkins, towarzysząc takim znakomitościom jak Meryl Streep, czy Hugh Grant.

Album, zatytułowany po prostu Aida Garifullina, został nagrany w Wiedniu razem z Orkiestrą Symfoniczną Radia ORF pod batutą Corneliusa Meistera. Muzyka na nim odzwierciedla życie i gust śpiewaczki, podkreślając jej tatarskie pochodzenie. Garifullina prezentuje swój oszałamiający głos w pełnej krasie, wykonując dzieła Czajkowskiego, Rachmaninowa, Rimskiego-Korsakowa, a także kilka melodii ludowych, jak i wybór kilku ulubionych przez siebie utworów.

Aida rozpoczyna album dwiema popisowymi ariami: "Je veux vivre" z Romea i Julii Gounoda, której wykonania w Wiedniu i Dreźnie przysporzyły jej entuzjastycznych recenzji oraz "Bell Song" Delibesa, którą zaśpiewała w filmie „Boska Florence" (wystąpiła tam jako Lily Pons). "Zawsze marzyłam o zaśpiewaniu tego utworu" – tłumaczy artystka.

Krążek wypełniają skarby rosyjskiej muzyki operowej, tak ukochanej przez Aidę. Wśród nich jest "Aria Śnieżynki" Rimskiego-Korsakowa. Garifullina zaśpiewała ją w 2013 roku podczas konkursu Operalia, organizowanego przez Placido Domingo. Rosjanka wygrała go, co było kamieniem milowym na jej drodze ku wielkiej karierze. Jak mówi sama artystka: "aria ta ma w sobie niebywałe emocje, śpiewam ją od dziecka. Myślę, że jest to jedna z moich flagowych arii".

Na płycie znalazło się też pierwsze w historii nagranie "Alluki", przepięknej pieśni ludowej, którą Aida wykonuje w języku tatarskim. Kolejną interesującą pozycją jest jej interpretacja utworu "Północ w Moskwie" (znanego też jako "Moskiewskie Noce"), w którym artystka dograła swój śpiew do wersji instrumentalnej, wziętej z wydanego w 1962 roku winyla Balalaika Favourites – pierwszej płyty analogowej z Zachodu, która ukazała się w Związku Radzieckim. "Kołysanka kozacka" Lermontowa uzupełnia listę ulubionych utworów Rosjanki. "Dorastałam w rodzinie, w której non-stop grano przeróżną muzykę" – wyjaśnia Aida. "Czasami miło jest sięgnąć po któryś z lżejszych gatunkowo utworów".

Lista utworów:

1. Ah! Je veux vivre from Roméo et Juliette (Gounod)
2. Où va la jeune Indoue? (The Bell Song) from Lakmé (Delibes)
3. Song of India (Rimsky-Korsakov)
4. The Snow Maiden's Aria from Prologue to The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov)
5. Serenada, No. 6 from 6 Romances, Op. 63 (Tchaikovsky)
6. Lilacs (Siren), No. 5 from 12 Romances, Op. 21 (Rachmaninov)
7. Alluki (Trad. )
8. Maria's Lullaby from Mazeppa (Tchaikovsky)
9. Hymn to the Sun' from The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov)
10. Tsaritsa of Shemakha's Dance of Seduction' from The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov)
11. Zdes khoroso (How beautiful it is here), No. 7 from 12 Romances, Op. 21 (Rachmaninov)
12. Oriental Romance (The Rose and the Nightingale)' Op. 2, No. 2 (Rimsky-Korsakov)
13. Vocalise, No. 14 from 14 Songs, Op. 34 (Rachmaninov)
14. Cossack Lullaby (Trad. )
15. Midnight in Moscow (Soloviev-Sedoy)