Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Adam Czarnowski - O tatrzańskich pocztówkach

Flaga Polska 19 lipca 2017, środa
Autor: Adam Czarnowski
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy
Sztuka

Od kilkudziesięciu lat karta pocztowa jest celem zbieractwa oraz przedmiotem badań różnych dyscyplin wiedzy. Pocztówkę jako zjawisko kulturowe można rozpatrywać na wielu płaszczyznach. Na ilustracjach kart przetrwały odwzorowania obiektów i zjawisk, które przepadły w zawirowaniach dziejowych. Pocztówki stały się więc znakomitym źródłem wiedzy o latach minionych i niejako ich kroniką, umożliwiającą obserwację zachodzących przemian. Chodzi tu jednak nie tylko o samą ikonografię, lecz także o autorów ilustracji, wydawców, nakładców, techniki poligraficzne i autografy – wszystko to bowiem stanowi zestaw zagadnień związanych z ikonografią.

Pod tytułem O pocztówkach tatrzańskich kryje się unikatowa publikacja dotycząca kart pocztowych z ilustracjami najbardziej fascynującego zakątka Polski – Tatr. Praca oparta jest na wieloletnich studiach i na gruntownej znajomości tematu z autopsji – Adam Czarnowski przez lata rozwijania swoich zainteresowań filokartystycznych zgromadził bowiem wspaniały zbiór tatrzańskich pocztówek. Pocztówka nie jest tu potraktowana jako ciekawostkowa ilustracja świata minionego – to wnikliwa analiza formy, treści, techniki, zmieniających się mód i poczucia estetyki. To przewodnik dla pasjonatów, ale też album zawierający ponad 900 ilustracji – pocztówek, ich stron odwrotnych, rozmaitych detali.

W obszernym aneksie zamieszczono Antologię pism tatrzańskich Adama Czarnowskiego – teksty o tatrzańskiej fotografii i kartach pocztowych, które Adam Czarnowski publikował na przestrzeni w rozmaitych periodykach, dziś unikatowych i trudno dostępnych. Niektóre zaprezentowano w oryginalnej postaci, tak jak publikowali je pierwotni wydawcy. Całość stanowi kompendium wiedzy o tatrzańskiej widokówce, ale też opowieść o dawnych czasach.