Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Tomasz Jakub Opałka - Emerge

Flaga Polska 9 grudnia 2016, piątek
Arysta: Tomasz Jakub Opałka
Klasyka

Energetyzujące, zmienne, trzymające w napięciu, dzieła symfoniczne w nowym wymiarze!
"Emerge" to pierwsza monograficzna płyta Tomasza Jakuba Opałki, uważanego za jednego z najbardziej charakterystycznych kompozytorów swojej generacji. Młody twórca słynie przede wszystkim ze swoich dzieł orkiestrowych, dlatego w albumie słyszymy cztery kompozycje przeznaczone na duże składy instrumentalne: "Collisions of the Matter", "Emerge", "D. N. A. " oraz "Quadra". Każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię i każdy stanowił dla kompozytora swoisty przełom w myśleniu zarówno o harmonice, strukturze, jak i o prowadzeniu muzycznej narracji. Opałkę na tle wielu twórców współczesnej muzyki poważnej wyróżnia energetyka jego kompozycji, które toczą się wartko, utrzymując uwagę słuchacza od pierwszego do ostatniego dźwięku.
"Obviously, Mr. Opałka is a completely finished composer. I'm sure he will become known throughout the contemporary music world in a short time" – John Corigliano
Urodzony w 1983 r. Tomasz Jakub Opałka jest jednym z niewielu młodych twórców, mających tak bogate doświadczenie symfoniczne. Jego muzykę wyróżnia dynamizm, wrażliwość na brzmienie, wysmakowana orkiestracja oraz innowacyjne poszukiwania w zakresie harmoniki ("D. N. A. " – skale inspirowane kodem genetycznym, "Horyzont zdarzeń" – eksploracja możliwości harmoniki ćwierćtonowej etc. ). W swoich kompozycjach łączy różnorodne wpływy i inspiracje, odżegnując się zarówno od konceptualizmu, jak i postmodernizmu. Jest zdecydowanym przeciwnikiem koncepcji prekompozycyjnych istniejących per se, które nie mają podłoża w esencji i treści dzieła. Jego śmiałe poszukiwania wykraczają poza teoretyczne nurty. Podstawą jest intuicja twórcza połączona ze świadomym warsztatem kompozytorskim, dbałością o strukturę, formę i narracyjny przebieg kompozycji.
"Opałka jest mistrzem koloru, tradycyjnej orkiestry nigdy nie używa w sposób konwencjonalny, instrumenty z różnych rodzin łączy w sposób niebanalny uzyskując coraz to nowe zestawy barw" – Małgorzata Gąsiorowska
Agnieszka Lewandowska-Kąkol w swojej książce pt. "Dźwięki, Szepty, Zgrzyty" opisuje muzykę Opałki, jako jednego z 16 jej zdaniem najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów (i jedynego tak młodego twórcę w tym gronie) obok takich artystów, jak Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar, Krzesimir Dębski, Paweł Mykietyn, Jerzy Maksymiuk czy Agata Zubel.
Lista utworów:
1. Collisions of The Matter
Polish Sinfonia Iuventus Orchestra
Krzysztof Słowiński – conductor
2. Symphony No. 2 – Emerge
Polish Sinfonia Iuventus Orchestra
Krzysztof Słowiński – conductor
3. D. N. A. bass clarinet concerto
Jadwiga Czarkowska – bass clarinet
Warsaw Philharmonic Artists ‘Chamber Orchestra of the Chain X Festival'
Wojciech Michniewski – conductor
4. Quadra
Polish Radio Symphony Orchestra
Łukasz Borowicz – conductor