Informujemy, że serwis ten wykorzystuje pliki Cookie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.

Paweł Łosakiewicz - 12 Fantazji na skrzypce solo

Flaga Polska 9 czerwca 2017, piątek
Arysta: Paweł Łosakiewicz
Wytwórnia: Warner Music
Klasyka

Nagranie 12 Fantazji na skrzypce solo Telemanna, dokonane przez Pawła Łosakiewicza na pochodzącym z prywatnej kolekcji instrumencie "Antonius & Hieronymus FR Amati Cremonem Andreae fil. F 1616", zostało oparte na manuskrypcie z 1735 r.

Cykl dwunastu utworów w swobodnie traktowanym typie sonatowym dzieli się na dwie grupy. W pierwszych sześciu autor stara się naśladować fakturę sonaty triowej (także w typie da chiesa, ze zwiększoną obecnością polifonii). Druga grupa skłania się w kierunku utworów lżejszych, często o tanecznym charakterze, w których faktura zdaje się symulować sonatę na skrzypce solo z "domyślnym" continuo.

Telemannowska płyta CD w interpretacji Pawła Łosakiewicza przekazuje także ważny głos znanego skrzypka i wytrawnego pedagoga w trwającej od kilku dekad dyskusji, jak wykonywać muzykę barokową na współczesnych instrumentach smyczkowych, w warunkach akustycznych typowych dla sal koncertowych XXI wieku. Fantazje Telemanna urzekają pięknem, pobudzają wyobraźnię, tworząc zachwycający muzyczny pejzaż.

Paweł Łosakiewicz (ur. 1947) – skrzypek, kameralista, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie (1971) w klasie skrzypiec Ireny Dubiskiej.

Od 1992 r. jest profesorem zwyczajnym rodzimej uczelni (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), gdzie prowadzi klasę skrzypiec. Pełnił funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego (1990–1993) oraz kierownika Międzywydziałowej Katedry Kameralistyki (2012–2016). Jest laureatem prestiżowych konkursów muzycznych: Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych im. Josepha Haydna w Wiedniu (1971, II nagroda), Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych w Monachium (1973, III nagroda) oraz zdobywcą Srebrnego Medalu na Biennale Muzyki w Bordeaux (1973).

Jako solista występował w wielu miastach Polski. Wraz z Kwartetem Wilanów koncertował we wszystkich krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Japonii i Kanadzie. Współpracował z artystami tej miary co Krystian Zimerman, Gidon Kremer, Bella Dawidowicz oraz z kompozytorami: Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Krzysztofem Meyerem i Markiem Stachowskim. Dokonał licznych nagrań radiowych i fonograficznych, również z muzyką filmową (dla wytwórni zagranicznych – niemieckiej i amerykańskich).

Prowadził kursy mistrzowskie w Lockenhaus (Austria, 1980), Joilette (Kanada, 1980–1992) i Calgary (Kanada, 2005). W 2002 r. , z okazji 35-lecia działalności Kwartetu Wilanów, został odznaczony Medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Lista utworów:

1. Fantazja B-dur | Fantasia in B flat major
2. Fantazja G-dur | Fantasia in G major
3. Fantazja f-moll | Fantasia in F minor
4. Fantazja D-dur | Fantasia in D major
5. Fantazja A-dur | Fantasia in A major
6. Fantazja e-moll | Fantasia in E minor
7. Fantazja Es-dur | Fantasia in E flat major
8. Fantazja E-dur | Fantasia in E major
9. Fantazja h-moll | Fantasia in B minor
10. Fantazja D-dur | Fantasia in D major
11. Fantazja F-dur | Fantasia in F major
12. Fantazja a-moll | Fantasia in A minor